A normális hőleadás
Testünk hőszabályozásában központi szerepet lát el bőrünk. A bőr irha rétegében található verejtékmirigyek a testhőmérsékletének megfelelő mértékben párologtatnak. Nyári melegben a bőr hajszálerei kitágulnak, ezzel növelik a hőleadást. Jelentős mennyiségű hőleadás történik a fejbőrünkön, de a légzés során is nagy hőmennyiségtől szabadulhatunk meg. Ha azonban a párologtatás mértéke nem elegendő, a testhőmérséklet emelkedni kezd, s szervezetünk egyéb módon figyelmeztet. Ez következik be például akkor, ha a nagy melegben keveset iszunk, hisz a párologtatás során elfogy testünk "hűtővize". A szervezet meleg hatására bekövetkező működészavarát hipertermiának nevezzük. Ha a verejtékezés teljesen leáll a testhőmérséklet olyan magasra emelkedhet, hogy agykárosodást és halált is okozhat. Hipertermiás állapot különösen könnyen alakulhat ki gyermek- és időskorban.
A melegártalmak típusai
Napszúrás
A napszúrást a fedetlen fejet tartósan érő napsugárzás váltja ki, amely helyi hőmérséklet-többletet okoz.
Hőguta
Hőguta névvel itt a szakirodalomban hőségcollapsusként említett tünetegyüttest illetjük. Kialakulásához nem feltétlenül szükséges a nagy meleg, elegendő, ha pl. túlöltözött az illető. A test hőleadásának akadályozása miatt a hőleadás és hőfelvétel aránya eltolódik.
Hősokk
Hősokk vagy más néven hőkimerülés a nagy melegben végzett extrém fizikai teljesítmény, sokszor sport következménye lehet. Nem ritkán tömegesen fordul elő tömegsportrendezvényeken.
A hipertermiás állapotok tünetei
Általános tünetek közé tartozik a fejfájás, kábultság, szédülés, hőemelkedés, időnkét hányinger és hányás, ritkábban eszméletvesztés, láz kíséri. Utóbbi tünetek megjelenése súlyosabb kórlefolyásra utal. Hőguta és hősokk esetén zavartság és kábultság is megfigyelhető, a pulzus általában szapora, könnyen elnyomható.
Segítségnyújtás
Az ellátás első lépéseként a sérültet vigyük árnyékba, lehetőleg hűvös, szellős helyre, ahol fektessük le. A sérült mellkasát enyhén döntsük meg, s folyamatosan ellenőrizzük testhőmérsékletét. A testhőmérséklet normalizálása és a további állapotromlás megelőzéseképp helyezzünk rá hidegvizes borogatást, elsősorban a fejre. A fejfájás és lázcsillapítására receptnélküli gyógyszerek adhatók. A folyadékpótlás mellett fontos az ion- és energiapótlás is! Ha a sérült eszméletlen biztosítsunk légutat!
Megelőzés
A fenti állapotok könnyen megelőzhetők az alábbiak betartásával:
- Kerüljük a tűző napot!
- Öltözködjünk szellősen!
- Viseljünk vékony, könnyű, világos színű ruhadarabokat!
- Ügyeljünk a folyadékbevitelre, felnőtt esetében a nyári hónapokban ez kb. 2 liter!
- A zárt helyiségeket szellőztessük rendszeresen, indokolt esetben folyamatosan!
- Kerüljük az alkohol és a koffeintartalmú italok fogyasztását!
- Fejünket mindig védjük a naptól!
- Többször, mérsékelt mennyiségű ételt fogyasszunk!
- Keressük a kiszáradás jeleit (gyengeség, szomjúság, száraz bőr és száj, sötétsárga vizelet, beesett szem, fejfájás, rossz közérzet)!
Mit tesznek a kiérkező mentők?
A betegek ellátása számtalan körülménytől függ. Az alábbi ellátások csak nagy általánosságban igazak, ezektől jelentős mértékben eltérő ellátás is indokolt lehet.