Mellimplantátummal mentették meg a tüdőbeteg férfi életét

Egy fertőzés miatt dupla tüdőátültetésre volt szüksége, ehhez azonban el kellett távolítani a gennyel teli páros szervet.

A 34 éves David Bauernél légzőszervi fertőzést diagnosztizáltak, és mivel az antibiotikumokra nem reagált a szervezete, kórházba került, ahol extrakorporális membrán oxigenizációs légzéstámogatási kezeléssel (ECMO) próbáltak javítani az állapotán. Az ideiglenes mesterséges tüdős eljárás ellenére állapota tovább romlott, ezért mindkét tüdejét el kellett távolítani – számol be a szokatlan beavatkozásról az IFL Science.

mellimplantátum
Mellimplantátum mentette meg. Képünk illusztráció. Fotó: Getty Images

Már csak merő genny volt a tüdeje

Davey tüdeje ekkor már gyakorlatilag nem látszódott a röntgenfelvételen, a páros szerv ugyanis megtelt gennyel – mondta Dr. Rade Tomic tüdőgyógyász. A Northwestern Medicine Canning Thoracic Institute Tüdőtranszplantációs Programjának orvosigazgatója felidézte: ahhoz, hogy a férfi transzplantációs listára kerülhessen, meg kellett szüntetni a fertőzést, ám ennek egyetlen módja az volt, hogy mindkét tüdőt el kellett távolítaniuk. „Ez ismeretlen terület volt számunkra, de tudtam: ha mi nem tudunk segíteni Davey-n, akkor senki más sem tud” – fogalmazott a szakember. Tüdő nélkül Davey-nek protézisekre volt szüksége, hogy a szívét a helyén tartsák, ehhez pedig mellimplantátumokat használtak.

"Az egyik plasztikai sebészünk tartott nekünk egy gyorstalpaló tanfolyamot a különböző típusú, formájú és méretű mellimplantátumokról, így kiválasztottuk azt, amelyet a többinél könnyebben tudtunk formázni Davey mellkasában" – tette hozzá Dr. Ankit Bharat mellkassebész. Hozzátette: "soha nem gondoltam volna, hogy mellimplantátumokkal segítünk majd áthidalni egy beteg tüdőátültetéshez vezető útját, de csapatunk arról híres, hogy a legnehezebb eseteket is elvállalja.”

A fertőzött tüdő eltávolításával és az implantátumok beültetésével Bauer leküzdötte a fertőzést, és hamarosan rendelkezésre állt egy pár donortüdő is. Május 28-án megkapta az új szerveket, majd több hónapot töltött az intenzív osztályon, végül szeptemberben hazaengedték. Az orvoscsapat szerint az eset bizonyítja, hogy az új technológia segítségével a betegeket átmenetileg életben lehet tartani tüdő nélkül, amíg a transzplantációra várnak.

A szervátültetés egyik előfeltétele a vércsoportegyezés a donor és a befogadó között. Ellenkező esetben a befogadó szervezete vércsoportantigén-ellenes antitesteket termel, és a donorszerv kilökődik. Nemrégiben kanadai kutatóknak sikerült enzimekkel megváltoztatniuk a donorszerv vércsoportját, amivel megelőzhető a kilökődés. A vércsoportváltó tüdőről korábban itt számoltunk be.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.