A cián rendkívül mérgező vegyület, amely sokféle gyümölcs magjának elfogyasztása révén kerülhet a szervezetbe. De a gyümölcsmag, például a cseresznyemag nem tiszta ciánt tartalmaz. Csupán attól, hogy lenyeljük, megfogjuk, megszagoljuk, nem szenvedünk mérgezést. A magon belül, a csonthéj mögött található csíra tartalmaz egy amigdalin nevű - különösen a rózsaféléknél gyakori - vegyületet - írja az Index.hu .
Ez egy ciántartalmú glikozid: olyan szerves vegyület, amelyet a növények arra használnak, hogy különböző vegyi anyagokat tároljanak benne, és bizonyos esetekben ezzel reagáljanak a szöveti károsodásra. Ha valaki elrág és lenyel egy cseresznyemagot, az amigdalin érintkezni fog a gyomorban lévő enzimekkel és többek között hidrogén-cianidra fog elbomlani. Ez pedig mérgező.
Az amigdalint elsősorban a keserű mandulából és a sárgabarack magjából állították elő, és annak ellenére, hogy a B17 vitamin néven forgalmazott anyagot se a magyar, se az amerikai (FDA) hatóságok nem hagyták jóvá, sok kuruzsló ajánlja még ma is a rák kezelésére.
A halálos dózis 1,5 milligram ciánt jelent egy kilogramm vérben. Egy átlagos almamag (0,7 g) 3 milligram amigdalint, a cseresznyemag 3,9 milligrammot, a sárgabarackmag 14,4 milligrammot, a ringlószilva pedig 17,5 milligrammot tartalmaz grammonként. Ez azt jelenti, hogy rossz esetben három cseresznyemag elrágcsálása is halált okozhat.
Forrás: Index.hu