Nemrégiben Hawaiin, majd Palau szigetállamban tiltották be a naptejek használatát. A tilalom oka mindkét esetben, hogy a naptejekben található összetevők, elsősorban az oxibenzon és az oktinoxát, károsítják a korallokat, veszélyesek a halakra, vízi növényekre - írja a tudatosvasarlo.hu.
Miért ártalmasak a naptejek?
A naptejeknek kétféle típusa létezik: fizikai és a kémiai fényvédők. A fizikai fényvédők biztonságosabbak, mert a kémiaival szemben nem szívódnak fel a bőrben. A naptejekben azonban még mindig vannak olyan összetevők, amelyek károsak a környezetünkre és ránk, emberekre is.
Azok a fentebb említett országok, amelyek betiltották a naptejeket, két összetevőt tettek felelőssé az élővilág pusztulásáért: az oxibenzont és az octinoxátot. Ez a két kémiai összetevő a legveszélyesebb az emberre is. Mindkettő bejut a szervezetbe, a bőrön át felszívódik és megzavarja a hormonháztartást, a nemi hormonok és a pajzsmirigyhormonok működését kedvezőtlenül befolyásolhatja. Különösen kisgyermekeknél és terhes nőknél kerülendők.
Újdonság, hogy az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) osztja az amerikai szakhatóság véleményét abban, hogy a titándioxid rákkeltő hatású lehet, ha belélegezzük. Az európai szakhatóság szintén egyetért a titándioxid lehetséges rákkeltő hatásával, ezért az EU egy új szabályozást készített elő, amelynek értelmében minden olyan terméken fel kell tüntetni a rákkeltő figyelmeztető jelzést, amelyben megtalálható a titándioxid. Jellemzően vegyi - és kozmetikai termékekben fordul elő, a naptejben is.