Ezért halhatnak meg többen a téli hónapok alatt

Világszerte több ember hal meg télen, mint bármely más évszakban. A tudósok évtizedek óta vizsgálják, hogy miért. Mutatjuk az eddigi eredményeket.

Különös tény, hogy a téli hónapokban sokkal több ember hal meg, mint az év többi részében, ezt a rejtélyes globális jelenséget többlet téli halálozásnak nevezik. Az okoknak a National Geographic járt utána.

temetés, halál, meghal, temető
Télen több a temetés is. Fotó: Getty Images

A Centers for Disease Control and Prevention adatai szerint a téli hónapokban 8-12 százalékkal több ember hal meg,mint az év többi időszakában. A tendencia mindkét féltekén megfigyelhető, sőt még azokon a helyeken is, ahol a tél enyhe. Azért lenne fontos megérteni ennek az okát, mert talán ezek a halálesetek megelőzhetők lennének.

Vírusok, vitaminhiány, mozgásszegény hónapok

Van egy nyilvánvaló tényező, amely hozzájárul a túlzott téli halálozáshoz: a szezonális vírusok. A téli halálok jelentős része ugyanis – néha az összes halálozás mintegy fele – vírusok miatt következik be. Önmagukban azonban a vírusok nem magyarázzák a teljes jelenséget.

A vírusfertőzéseken kívül a tudósok egy másik okot is felhoztak a rejtély magyarázatára: a téli időjárás súlyosbíthatja a szív- és érrendszeri problémákat, beleértve a stroke-ot és a szívrohamot.

Ennek hátterében az állhat, hogy a hőmérsékletnek negatív hatása lehet a keringési rendszerre. Az elmúlt évtizedben azonban néhány kutató olyan megfigyeléseket tett, amelyek bonyolítják a magyarázatot. Az alacsony hőmérséklet ugyanis nem feltétlenül a fő tényező, amely a téli halálozási többletet befolyásolja, legalábbis nem mindenhol a világon.

Honolulu nagyon meleg, és a hőmérséklet nem változik az év során, mégis 10-15 százalékkal több ember hal meg télen, mint nyáron

– állapította meg Patrick Kinney. A Bostoni Egyetem professzora és kollégái egy 2015-ös tanulmányukban azt javasolták, hogy a vírusokon és a hidegen kívül más okokat is vizsgáljanak meg.

Felfigyeltek például arra az eshetőségre, hogy mivel a téli hónapokban a legtöbb helyen kevesebb a napfény, ezzel párhuzamosan pedig csökken a D-vitamin szint, ez is állhat a halálesetek hátterében. Ezen kívül az is nyilvánvaló, hogy a táplálkozás tekintetében is van különbség a téli és a nyári hónapok között, illetve hidegebb időben kevesebbet is mozgunk. Ráadásul a téli hónapokban a légszennyezettség is magasabb szintet mutat. 

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +13 °C
Minimum: +4 °C

A napsütést általában csak fátyolfelhők zavarhatják, ugyanakkor az Északi-középhegység környezetében kisebb körzetekben több lehet a felhő. Késő délutántól a Nyugat-Dunántúlon átmenetileg megnövekszik a felhőzet, ott estefelé zápor előfordulhat. Többfelé élénk, az Északnyugat-Dunántúlon időnként erős lesz a déli, délnyugati szél, de késő délutánra átmenetileg mindenütt mérséklődik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 11 és 16 fok között alakul, de a tartósan borult, párás vidékeken 10 fok alatt maradhat a csúcsérték. Késő estére 0 és +10 fok közé hűl le a levegő. Egyelőre folytatódik a tavasz a télben.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra