Magyarországon 2015-ben 100 élveszülésre 38,7 császármetszés jutott, ezzel pedig hazánk Romániával, Olaszországgal és Bulgáriával a legmagasabb arányt képviselő európai országok között van - írta meg a Magyar Idők az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) adatai alapján. A magyar átlag több százalékkal haladja meg az európai uniós és az OECD-tagországok átlagát is.
Csákány M. György, az egészségügyi államtitkár szakmai tanácsadó testületének számító szakmai kollégium titkára szerint a szülészorvosok gyakran azért választják a császármetszést, mert az orvosi műhibaügyekben, amennyiben károsodással jött világra a gyermek, általában perdöntő a császármetszés elmulasztása, azért viszont senkit sem pereltek még be, mert elvégezte a császármetszést. A szakember hozzátette, mind az orvosnak, mind az anyának kényelmesebb a műtét, így tehát a komfort is elősegítheti a császármetszések arányának drasztikus növekedését.
A cikk rámutat, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint nem állapítható meg arra vonatkozóan felső határ, hogy a szülések hány százalékánál indokolható szakmailag a császármetszés elvégzése. Az operációt leggyakrabban a méhen belüli oxigénhiány jelentette kockázat indokolja, ugyanakkor a veleszületett agykárosodás előfordulása a császármetszések számának növekedése ellenére sem csökkent az utóbbi évtizedekben.