Az egyik legnagyobb probléma az, hogy arra a kérdésre, hogy pontosan milyen anyagokat is tartalmaznak a dizájnerdrogok , általában a terjesztők sem tudják a választ, nemhogy az egyszerű fogyasztók. A dizájnerdrogok olyan szerek, amelyeket laboratóriumokban valamilyen létező anyag mintájára, valamilyen minimális kémiai módosítással hoznak létre.
A dizájnerdrogok az utóbbi néhány évben már vezetik a droghasználati toplistákat, és ezzel együtt a kábítószer-használat miatti halálozások nagyobb része is ezeknek a szereknek köszönhető. Azt nehéz lenne megmondani, hogy hányféle dizájnerdrog van ma forgalomban, hiszen pont az jellemző rájuk, hogy szinte napról napra növekszik a számuk, egyre több fajtájuk van.
Az új szerek sokasága pedig maga után vonja az elnevezések sokaságát is: pár évvel ezelőtt a Kati és a Gina volt talán a legismertebb közülük. Manapság azonban már az elnevezések sem tudják követni azt a tempót, ahogyan ezek a szerek szaporodnak.
A dizájnerdrogok azért lehetnek vonzók a fogyasztók számára, mert olcsók. Azt azonban senki sem tudja, hogy pontosan mit is tartalmaznak, milyen mennyiségben, mennyit lehet belőle bevenni, és annak milyen hatása lehet. A dizájnerdrogok fogyasztása körülbelül olyan, mintha egy teljesen ellenőrizetlen gyógyszerkísérletben vennénk részt. Sokan belehalnak akár egyetlen adag elfogyasztásába.
A dizájnerdrogok használatának és terjesztésének szabályozásában az jelenthet megoldást, ha nem az egyes konkrét szereket, hanem az anyagok fő összetevőjét tiltják, így minden olyan szer, ami ezt a kémiai összetevőt tartalmazza, tiltólistára kerül. Azonban valószínű, hogy ez sem szab gátat annak, hogy a laboratóriumokban újabb és újabb anyagokat szintetizáljanak.