Korábban több cikkben is foglalkoztunk már a műanyag tárolóedények veszélyeivel, melynek bizonyos fajtái káros anyagokat szivárogtatnak a benne lévő élelmiszerekbe. Két vegyület is található a műanyagban, amely okot ad az aggodalomra: a ftalátok , illetve a biszfenol A (közismertebb nevén BpA). Ezek a vegyületek ráadásul nem is számítanak ritkasárnak, sőt: kutatások szerint tízből hét műanyag doboz hormonális zavarokat okozó vegyi anyagokat juttat a benne lévő élelembe. Egy fiatal magyar kutatócsapat azt vizsgálta, hogy van-e a csomagolóanyagnak egyéb, eddig nem ismert hatása - számolt be a Magyar Nemzet cikke alapján az Inforádió .
Szélsőséges körülmények között vizsgálták
Elsősorban a műanyag dobozokban mikrózott ételeket tartják veszélyesnek a szakemberek, ezúttal viszont azt vizsgálták, hogy mi történik azokkal a műanyag csomagolásokkal, amelyeket a szállítás, tárolás során különböző hatások, például UV-fény, mikrohullám vagy magas hőmérséklet ér? Az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Wessling Nonprofit Kft. által létrehozott laboratóriumban ezekre a kérdésekre keresték a választ.
Az unióban ugyan rendeleti szinten szabályozzák az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő műanyagokhoz használható adalékok körét, ám a műanyagból számos olyan anyag is kioldódhat, amely nem tervezetten kerül a csomagolóanyagba, csupán a gyártási, szállítási vagy tárolási folyamat miatt adódik hozzá.
A kutatók a kereskedelmi forgalomban lévő élelmiszerrel érintkezésbe kerülő tárgyakat szélsőséges körülmények között vizsgálták, így 50-70 Celsius-fokon tárolták egy hétig, három napig UV-fénynek tették ki, továbbá mikrohullámú sütőben is melegítették. Az eredmények szerencsére megnyugtatóak, a vizsgált műanyag termékek ugyanis az extrém hatások ellenére is biztonságosnak bizonyultak. Ennek ellenére a műanyag dobozból szivárgó káros anyagok hatása további vizsgálatokat igényel a szakemberek szerint.