Az államtitkár encsi sajtótájékoztatóján kifejtette, a komplex programnak három eleme van: 15 milliárd forintra pályázhattak a térségi gyermekjóléti központok, amelyek pontosan tudják, hány hátrányos helyzetű gyerek él a térségben és mire van szükségük. Ezt kiegészíti egy 5,5 milliárdos infrastruktúra-fejlesztési pályázat - a pénzből egyebek mellett játszóterek, közösségi házak létesíthetőek, míg 3,6 milliárd forint jut úgynevezett kísérőprogramra, amely szakmai, módszertani háttértámogatást biztosít. Az integrált térségi gyermekesély programokat támogató pályázatra az ország 31 leghátrányosabb helyzetű járásának gyermekjóléti központjai és fenntartó önkormányzataik jelentkezhettek.
A minisztérium a Magyar Máltai Szeretetszolgálattal és a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Társadalomtudományi Központjával együttműködve biztosítja a program koordinációját, hogy a résztvevő 31 járásban ugyanolyan módszertannal és megközelítéssel valósuljanak meg a több évre szóló programok. A nyertes pályázók 400-500 millió forint közötti vissza nem térítendő támogatásban részesülnek.
Czibere Károly emlékeztetett, hogy 2007 és 2013 között már volt egy hasonló program. Akkor 23 hátrányos helyzetű járásban sikerült olyan együttműködéseket kialakítani, olyan szolgáltatásokat kiépíteni, amelyekre addig nem volt példa. Az a program 42 ezer gyermekhez jutott el.
A mostani program a helyi igényekre és szükségletekre reagál a korábbi időszakban indított integrált térségi gyermekprogramok tapasztalatait figyelembe véve, és hozzájárul a gyermekeket sújtó nélkülözés mérsékléséhez, az iskolaérett gyerekek arányának növeléséhez és az iskolai hiányzások, valamint a köznevelési intézményekből való lemorzsolódás arányának csökkentéséhez. Segíti továbbá a gyerekek továbbtanulási mutatóinak javulását, az egészségtudatos életmód elterjesztését, a helyi közösségek kialakítását, a korábbi hátrányos helyzetű térségek integrált gyermekprogramjainak, valamint szakmai, módszertani támogatásának folytatását és bővítését.