Magyarországon december 26-án adták be az első új típusú koronavírus elleni vakcinát, azóta pedig folyamatos a vakcinázás itthon. Eddig a lakosság mintegy 4,7 százalékát oltották be, ám hétről hétre egyre több háziorvost és oltópontot tudnak bevonni az oltási programba - ismertette György István, az oltási munkacsoport vezetője.
Ez a terv a hétre
Az államtitkár az e heti oltási tervet ismertetve elmondta, hogy a legidősebbek oltása már csak a kórházi oltópontokon folytatódik: 40 ezren a Pfizer-BioNTech-féle koronavírus -vakcinát kapják meg, 20 ezren pedig a Szputnyik V-t. Az orosz oltóanyagból ezúttal már nemcsak a fővárosi, hanem a megyei oltópontokra is jut néhány ampulla.
Emellett a háziorvosok csaknem 23 ezer 60 év alatti krónikus beteget olthatnak be az AstraZeneca oltóanyagával, a Pfizer és a Moderna készítményeiből pedig több tízezren kapják meg a második oltást az egészségügyi és a szociális intézményekben. Ezekkel együtt a héten minden eddiginél több ember kap védőoltást - emelte ki az oltási munkacsoport vezetője, aki egyben türelmet kért a még várakozóktól. "Minden regisztrált oltására sor fog kerülni" - szögezte le György István.
Nőtt a heti esetszám
A tájékoztatón az is elhangzott, hogy az elmúlt héten 23 százalékkal nőtt a fertőzöttek száma az előző héthez képest, amelynek oka valószínűleg az, hogy már itthon is közösségi terjedésnek indult a brit mutáció. Erről Müller Cecília országos tisztifőorvos beszélt. A szakember úgy fogalmazott, hogy minden vakcina jó, amely segít megelőzni a COVID-19 betegséget, a szövődményeket és a halálos kimenetelt.
Koronavírus: mennyivel terjed gyorsabban a brit mutáns? Olvassa el korábbi cikkünket!