Az első ezer nap határozza meg a gyermek későbbi egészségét, a teljes értékű életre való alkalmasságát. Bár a genetika részben meghatározza a testalkatot és az anyagcserét, a mikrobiom, azaz a velünk együtt élő baktériumok és vírusok nagymértékben befolyásolhatják a genetikai kód kifejeződését. A korai túletetés és a nagyon steril környezet miatt például fogékonyabbá válhatunk bizonyos betegségekre. Jelentősen megnő többek között a cukorbetegség és az elhízás kockázata is.
Rengeteg az elhízott gyerek
Ma már minden negyedik iskolás túlsúlyos vagy elhízott. A súlyproblémák következménye cukoranyagcsere-zavar, magas vérnyomás, zsírmáj, illetve szív- és érrendszeri betegség is lehet. Európában Magyarország listavezető ezen a téren. Ez azt jelenti, hogy Európán belül nálunk él a legtöbb túlsúlyos gyerek. Ennek pedig az egyénre és a társadalomra való következményei is felbecsülhetetlenek.
A gyermekkori elhízás gyakorisága abból eredhet, hogy nincs megfelelő test- és egészségtudatunk. Ezek azonban fejleszthetők. Ha tehát felmerül a túlsúly vagy az elhízás gyanúja a gyermeknél, érdemes vele szakemberhez fordulni. Dietetikus, életmód-tanácsadó és gyógytornász is a segítségünkre lehet, már kialakult cukorbetegség vagy inzulinrezisztencia esetén pedig ajánlott felkeresni egy diabetológust.
Fontos a megelőzés
A Czeizel Intézet betegségmegelőzési programja élen jár a krónikus állapotok felderítésében, megelőzésében és gondozásában. Az intézmény azokat a családokat is várja, akiknél az előző generációkban már előfordultak súlyproblémák . Az időben elkezdett prevencióval ugyanis a genetikusan kódolt betegségek nagy része megelőzhető. A tanácsadásokon a megfelelő és változatos táplálkozásról, a vitaminbevitelről, valamint az ajánlott mozgásformákról is tájékozódhatnak az érdeklődők.