Világszerte minden tizedik készítmény hamis
Afrikában, ahol a legsúlyosabb a helyzet, a gyógyszerek 30 százaléka nem valódi. A hamis gyógyszerek nemcsak, hogy hatástalanok, de akár mérgezőek is lehetnek. Javarészt az internet számlájára írható, hogy globális közegészségügyi veszélyt jelentenek.
A kockázat immáron nemcsak az olyan igény szerint szedett gyógyszerekre terjed ki, mint a merevedési zavarok orvoslására vagy a fogyás elősegítésére választott termékek, hanem vényköteles gyógyszerekre is, amelyek például a szív- és érrendszeri megbetegedések vagy a rák kezelésére hivatottak.
Veszélyes hamisítványok
"A hamisítványok nem tartalmazzák kellő mértékben az elvárt összetevőket, és nem felelnek a meg a minőségi, biztonsági, illetve hatékonysági szabványoknak. A pácienseknek ezért többféle veszéllyel szembesülnek egyszerre. A mérgező anyagoknak való kitettség mellett akár súlyos mellékhatásokat is kiválthatnak" - hangsúlyozta Dr. Caroline Atlani, a Sanofi munkatársa a gyógyszergyár legutóbbi kutatásának alapján.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslései szerint világszerte a gyógyszerkészlet 10-15 százalékát teszik ki a hamis termékek, Afrikában pedig ez az arány akár 30 százalék is lehet.