A mentőszolgálat vezetője az M1 csatorna vasárnap esti műsorában nyilatkozva elmondta: naponta átlagosan 2500-3000 mintát vesznek le a mentők. Vannak olyan egységek, amelyek egy nap alatt 30 mintát is le tudnak venni. A koronavírus-gyanús esetek mintavételére pluszkapacitásokat állított be a mentőszolgálat, múlt hét kedd óta pedig a betegszállítókat is bevonták ebbe a feladatba.
Mi a teendő, ha felmerül a fertőzés gyanúja?
Tünetként új típusú koronavírus-fertőzésre utalhat a láz, fáradtság és száraz köhögés - olvasható a koronavirus.gov.hu kormányzati tájékoztató oldalon. Esetenként jelentkezhet továbbá izomfájdalom, orrdugulás és orrfolyás, torokfájás, hasmenés, valamint légszomj is. A tünetek általában enyhék, illetve fokozatosan alakulnak ki. Érdemes ugyanakkor megemlíteni, hogy az esetek egy része teljesen tünetmentes, a fertőzöttek nem érzik magukat betegnek.
Amennyiben valaki panaszai alapján úgy sejti, hogy elkaphatta a koronavírust , nagyon fontos, hogy semmiképpen se menjen közösségbe, hanem maradjon otthon. Háziorvosát hívja fel telefonon, aki, ha a beteg által leírt szimptómák képe alapján valóban szükségesnek látja, értesíteni fogja a mentőket.
Enyhe tünetek esetén az érintett otthoni karanténba kerül, a mentők pedig kimennek hozzá légúti mintavétel céljából, aminek eredményéről később a háziorvos értesíti a pácienst. Súlyos tünetekkel viszont a mentő a területileg illetékes kórház infektológiai osztályára, járványkórházba vagy kijelölt intézménybe szállítja a beteget, ahol elkülönítik és megfelelően ellátják. A kórházban minden szükséges vizsgálatot elvégeznek, hogy kimutassák, a beteg koronavírussal fertőzött-e vagy nem.
Ősszel várhatóan magasabb lesz a COVID-19 halálozási aránya az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint. Hogy miért, arról az nlc.hu cikkében olvashat bővebben.