Nagy újítást vezet be a legnépszerűbb videómegosztó oldal. A megbízhatóságot jelző tanúsítványt – amelyhez a diploma meglétét is ellenőrzik – orvosok mellett nővérek, ápolók, valamint mentálhigiénés szakemberek és intézmények is kérhetik. A videomegosztó a lépést azzal indokolta, hogy a többi között ezzel is igyekeznek visszaszorítani a félretájékoztatást és az álhírek terjesztését a témában.
A járvány rengeteg álhírt is hozott magával
A koronavírus-járvánnyal kapcsolatban sok hamis vagy félrevezető információ terjedt el az interneten. A YouTube-ot tavaly több bírálat is érte, amiért teret engedett a COVID-19 elleni vakcinákat támadó összeesküvés-elméleteknek, tévhiteknek és álhíreknek, illetve olyan videók közzétételét is engedélyezte, amelyek ellentmondtak az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlásainak. Ezt követően a videómegosztó tavaly szeptemberben több kifogásolt tartalmat is törölt az oldalról.
A videók harmadában nem bízhatunk
Félrevezető egészségügyi tartalmak természetesen nem csupán a koronavírus témakörében kerülhetnek fel a népszerű videómegosztóra. Egy idén augusztusban az Amerikai Allergia, Asztma és Immunológiai Akadémia (ACAAI) folyóiratában megjelent tanulmány szerint például YouTube-on található, szénanátháról szóló videók több mint harmada (36 százaléka) tartalmaz téves információkat. A videók alig 17,5 százalékát töltötték fel a területen jártas egészségügyi szakemberek, és összességében a kutatók által vizsgált tartalmak csupán 43 százaléka nyújtott valóban hasznos tájékoztatást a nézőknek a témában.