Fém villával belenyúlnak a kenyérpirítóba. Grafitceruzát vagy csavarhúzót dugnak a konnektorba. Hajszárítózás közben a vízzel játszanak a mosdó felett. Felmásznak a vonat tetejére. Csak néhány példa azokra az esetekre, amikor áramütést szenvedhetnek a gyerekek.
Mivel az áramütés komoly, életveszélyes állapotba is sodorhatja a kicsiket, szülőként nem árt tudni, hogy mi a teendő ilyenkor. Mutatjuk, mit javasol erre az esetre a Magyar Gyermekmentő Alapítvány (MGYA), illetve a GyermekElsősegély applikáció.
A legfontosabb teendők
Amennyiben szemtanúja vagy az áramütésnek, mielőbb szüntesd meg a veszélyforrást, azonban a saját biztonságodra is figyelj! Kapcsold le a biztosítékot, vagy egy áramot nem vezető – például fából vagy műanyagból készült – eszközzel szüntesd meg az összeköttetést a gyermek és az áramforrás között!
Ha magas feszültségű volt az áramütés, áramjegyet látsz (kis, kerek égési sérülés), vagy bármilyen tünete van a gyermeknek, hívj mentőt! A tünetek nagyon változatosak lehetnek attól függően hol, milyen feszültség haladt át, nedves volt-e a bőr, stb.” – ismerteti az applikáció.
Így előzheted meg a bajt
Azért, hogy csökkenteni tudd annak kockázatát, hogy gyermeked áramütést szenvedjen, a gyermekmentők az alábbi tanácsokat fogalmazták meg:
- Legyen lakóhelyeden Fi relé, amely automatikusan lekapcsolja az áramot, amikor valaki belép az áramkörbe! (Villanyszerelő tudja beszerelni.)
- Használj a konnektorokba való biztonsági dugót!
- A fürdőszobában mindig nagyon vigyázzatok a hajszárítóval!
- Villámláskor ne érintsetek meg fémtárgyakat, és ne legyetek fa közelében!
- Tanítsd meg gyermekednek, hogy tilos felmászni a vonat tetejére! Hiába tűnik elsőre menő ötletnek, valójában egy életveszélyes mutatvány.