„Sajnos előfordul, hogy utasrosszullétet jeleznek a járművezető részére, akár a járműben, akár a megállóban. Ilyen esetben a járművezető felméri a helyszínt, és ezt követően megteszi a bejelentését felénk, a futárközpontba” – ismertette Kiss Attila Máté, a BKK forgalomfelügyeleti koordinátora abban a videóban, amelyet az Országos Mentőszolgálat fennállásának 75. évfordulója alkalmából osztottak meg.
Fontos információk hangzanak el a hívás során
A telefonbeszélgetés során részletesen kikérdezik a sofőrt a segítségre szoruló utas állapotáról. Rákérdeznek egyebek mellett arra, hogy van-e az illetőnek légzése és pulzusa, illetve hogy megtörtént-e a mentők értesítése – ennek ugyanis mindig a helyszínről kell történnie.
„További kérdés, hogy szükség van-e újraélesztő készülék használatára. Mert ha igen, két BKK-s helyszíni forgalomirányító gépkocsinkban is rendelkezésre áll. Ha szükség van rá, beavatkozunk a helyszínen; ha nem, akkor csak biztosítjuk azt” – magyarázta Kiss Attila Máté.
Sokat segít a „Mentőre vár” felirat
A forgalomfelügyeleti központban be tudják állítani azt is, hogy a járműre kikerüljön a „Mentőre vár” felirat. Ez is segít abban, hogy a mentőszolgálat dolgozói hamarabb megtalálják azt a járművet, amelyen a bajbajutott személy van.
Az Országos Mentőszolgálat kommunikációs munkatársa, Fidel Petra arra is kitért a videóban, hogy a BBK munkatársai óriási segítséget jelentenek a mentőknek az utasrosszullétek esetén. Hiszen ők tudják a lehető legpontosabban meghatározni a beteg tartózkodási helyét, meg tudják továbbá adni az adott jármű rendszámát is.