Mit fizetnek, s mit nem az egészségpénztárak?

A veseátültetést igen, ám a lényegesen gyakoribb dialízis költségeit mégsem az Országos Kockázatkezelési Alapból kívánják finanszírozni.

Az egészségbiztosítási reform folyományaként a nagyértékű műtéteket, gyógyszereket, s implantátumokat nem a pénztárak között szétosztandó fejkvóta terhére, hanem az úgynevezett Országos Kockázatkezelési Alapból (OKA) fizetnék ki. A törvényalkotók ezzel lényegében elismerték: az igen drága kezelésre szoruló betegeket biztonságosabb a pénztárak helyett egy központi szervre bízni. A most formálódó, s a Weborvos birtokába jutott tervezet szerint főként implantátumok szerepelnének a listán. Így például az oldalirányú gerincferdülést korrigáló eszköz, a végtagmegőrző endoportézisek (ebbe a csoportba tartoznak például a csípőprotézisek), a számítógép segítségével tervezett, s kivitelezett koponya és arccsontpótlás (CAD-CAM eljárás), az infarktus megelőzésnél, valamint kezelésnél felhasznált értágító, stabilizáló gyógyszerkibocsátó stentek, here- és mellprotézis, biológiai pótlások (csontok, porcok, szaruhártya).

Ugyancsak az OKA központi kasszájából finanszíroznák az összes szervátültetést, s az ehhez nélkülözhetetlen szervkivételeket, a donációt is. Ugyanitt szerepelnének a PET-CT vizsgálatok, amely a felsoroltak között a legnagyobb esetszámmal szerepel, hiszen tavaly közel 7000 ilyen vizsgálatra került sor. A lista legdrágábbja egyébként a csontvelőátültetés, amelyből egy-egy beavatkozás több mint 17 millióba kerül.

A listán mindössze három gyógyszer szerepel, így a melldaganat kezelésénél használatos Herceptin valamint a Fabry-kórban szenvedő felnőttek és gyermekek enzimpótlását biztosító medicina.

Az ugyan ebből a büdzséből finanszírozandó külföldi gyógykezelésekkel együtt mindösszesen 22,5 milliárddal kalkulálnak az OKA tartalmának tervezői. Hiányzik azonban a listáról a vesedialízis, amely önmagában duplájára emelné az alap kiadásait. Ez azért érdekes, mert egy-egy beteg több évig tartó dialízise lényegesen drágább, mint a 4,2 milliós költségével a transzplantációk legolcsóbbikának számító veseátültetés. Egy-egy dialízis - amelyre az érintettek többségének életben maradásához hetente háromszor van szüksége - több mint 20 ezer forint, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) már évekkel ezelőtt is több mint 17 milliárdot fordított erre az egyetlen kezelési fajtára. A szervátültetéseket illetően egyébként kérdés az is, vajon csupán az egyes műtéteket, vagy az azt követő igen drága kezelések is szerepelnének-e az OKA kasszájában.

A lapunk által megkérdezett szakértő hiányolta a listáról a politraumatizációt illetve a szepszist. Az előbbi súlyos baleset, többszörös csonttörés, esetleg koponyasérülés esetén áll elő, míg a szepszís - a szervezet gyulladásra, fertőzésre adott válasza - ma már a világ 10. leggyakoribb haláloka. Mindkettő kezelése milliókat emészt fel.

Az Országos Kockázatkezelési Alap mértékét a mindenkori költségvetési törvény határozná meg, e kassza kezelése az OEP jogutódjaként létrejövő Nemzeti Egészségbiztosítási Központ feladata lenne.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.