Az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (World Health Organization - WHO) listája szerint bizonyos kemikáliák rendkívüli módon károsíthatják a szervezetünket, elsősorban a hormonális rendszerre lehetnek rossz hatással. Ezek a vegyületek olyan súlyos betegségek kialakulásához járulhatnak hozzá, mint az emlőrák , a prosztatarák, a pajzsmirigyrák, a gyermekeknél pedig figyelemzavart, hiperaktivitást, az idegrendszer fejlődési rendellenességeit okozhatják. Lássuk, mely vegyületekkel kell különösen óvatosnak lennünk!
A biszfenol-A (BPA) és a biszfenol-S (BPS) olyan műanyagok, melyek elsősorban a pajzsmirigyre , a idegrendszerre és a kognitív képességekre vannak rossz hatással. A BPS emellett a prolaktin nevű hormon termelődésére is hatással van - ez a hormon az anyagcserét és a fogamzóképességet is befolásolja. A BPS ráadásul beindíthatja a programozott sejthalálnak nevezett jelenséget is. A BPA-t és a BPS-t olyan hétköznapi műanyagtárgyakban találhatjuk meg, mint az ásványvizes és üdítősüvegek, a konzervdobozok, az ételtároló edények.
A kemikáliák rendkívül veszélyesek lehetnek szervezetünkre Az úgynevezett perfluoridált vegyületek ellenállóbbá teszik a textíliákat, csomagolóanyagokat, emellett a tapadásmentes edényekhez is ezeket használják. Nagyon lassan bomlanak le, és sokáig megmaradnak a servezetünkben. A serpenyők , edények hevítése során ezek a vegyületek bekerülhetnek az ételeinkbe, onnan a szervezetünkbe, és ott elsősorban a pajzsmirigy által termelt hormonokra lehetnek rossz hatással. A perfluoridált vegyületekből származó toxinok különböző daganatos betegségekkel, születési rendellenességekkel és pajzsmirigybetegségekkel hozhatók összefüggésbe.
A formaldehid ragasztók, fa kezelésére használt anyagok, kozmetikumok, fertőtlenítőszerek összetevője, ugyanakkor rendkívül mérgező (önmagában akár halálos is lehet). A formaldehid erőteljesen irritálja a nyálkahártyát, könnyezést, köhögést, torokfájást, orrfolyást okozhat, fokozhatja az asztmás tüneteket is. A formaldehidnek való kitettség fejfájást, fáradékonyságot, koncentrációs nehézségeket is okozhat, emellett bőrtünetekért is felelősség tehető. A formaldehid ismert karcinogén, vagyis a neki való kitettség növeli bizonyos daganatos betegségek rizikóját.