A kullancs a világon az egyik legelterjedtebb vérszívó élősködő. Azonban kullancs alatt számtalan fajt értünk, Magyarországon is legalább húsz faja honos. Nem az a kis mennyiségű vár okoz problémát, amivel megcsapolják az áldozatukat, hanem azok a vírusok, amelyeket eközben bejuttatnak a megtámadott szervezetbe. A két legismertebb betegség, amit kullancstól kaphatunk a vírusos agyvelőgyulladás és a Lyme-kór . Előbbit ki lehet védeni oltással, az utóbbit azonban nem.
Kérdés ezek után, hogy érdemes-e beoltatnunk magunkat a kullancscsípés hatásai ellen? Évente mintegy 70-80 olyan kullancscsípés miatti agyhártyagyulladásos esetet regisztrálnak Magyarországon, amelyeket el lehetett volna kerülni védőoltással. A kockázat, ha az élősködők elterjedtségét nézzük ezek alapján nem nagy, de nem szabad megfeledkezni róla, hogy ez egy súlyos betegség, amely tartós egészségkárosodást okozhat. Így nem éri meg arra hagyatkozni, hogy a nagy számok törvénye alapján ugyan jövőre is újabb hat-hét tucat embert fertőznek meg a veszélyes apró ízeltlábúak a kullancsencephalitis ( KEV ) kórokozójával, de ezek az esetek majd mást, vagy más családtagját fogják érinteni.
A KEV elleni védőoltás nem kötelező. A receptköteles vakcinát az orvos írja fel és adja is be. Már két oltás után erős védelem szerezhető. A harmadik oltás után válik teljessé az immunitás, ami azonban nem tart ki egy életen át, egy idő után emlékeztető oltás szükséges. Az első oltássorozat befejezése után 3 évvel szükséges az első emlékeztetés, majd 5 évente.
A kullancsok aktivitása a tél során megszűnik, s csak a tavaszi felmelegedés hatására aktivizálódnak a vérszívók. Ez éppen az az időszak, amikor az emberek is elkezdenek egyre szívesebben kijárni a természetbe, már nem öltöznek be annyira, mint télen, s ez lehetőséget teremt az élősködőknek, hogy csupasz, lágy bőrfelülethez férkőzzenek, s nekiálljanak vért szívni.
A teljes védettség megszerzése nem megy gyorsan. Ezért annak, aki tavasszal már biztos akar lenni benne, hogy biztonságban van a KEV vírusoktól, időben el kell kezdeni beadatni a védőoltásokat.
A hagyományos oltási séma szerint az első oltást 1-3 hónap elteltével követheti a második, majd legkevesebb 5, de akár 12 hónap múlva a teljes védettséget jelentő harmadik oltás. Van ennél gyorsabb séma is a felnőttek számára. Az első oltást egy-két héten belül követheti a második, amit három hét, de akár 5-12 hónap múlva a harmadik oltás.
Ahhoz tehát, hogy az immunitást kialakuljon a tavasz kullancsszezonra, az első és második adagot még a téli hónapokban kell beadni. A harmadik oltást pedig a következő kullancs-szezon kezdete előtt meg kell kapni.