A héten a Balatonnál, a Tisza-tónál és a Velencei-tó menti településeken, továbbá Bács-Kiskun, Csongrád és Zala megyében, Szolnok térségében, Budapesten és a Csepel-sziget településein gyérítik a szúnyogokat . Emellett részleges földi gyérítés is lesz a Dráva mentén, a Dunakanyarban, Debrecenben, a Szigetközben, a szekszárdi régióban, valamint Dunaújváros és Komárom térségében - közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság.
Szünetel a légi permetezés
A hőségriasztás ideje alatt szünetel a légi permetezés. A csípőszúnyogok ugyanis ilyen melegben csak később mutatnak aktivitást, így jelentősen csökkenne a légi gyérítés hatékonysága. Az elmaradt kezeléseket a pótnapokon végzik el. A földi kezelések azonban továbbra is a terv szerint zajlanak, hiszen ezek egész éjszaka végezhetők.
Az elmúlt héten Baranya, Békés, Somogy, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Vas megyében, valamint a csornai régióban csökkentették a vérszívók számát. A Duna mentén a Szigetközben, a Csepel-szigeten és Mohács környékén biológiai módszerrel léptek fel a lárvák ellen, megakadályozva a szúnyogok kifejlődését. Eddig összesen 1322 településen, 935 ezer hektáron volt szúnyoggyérítés.
A kifejlett szúnyogok elleni kémiai permetezéshez használt készítmény csak az érzékenyebb repülő rovarokra van hatással, nem kell attól tartani, hogy a rovarevő madarak táplálékául szolgáló ízeltlábúak elpusztulnak a kezelés hatására. Az irtószer az alkalmazott minimális mennyiségben semmilyen kockázatot nem jelent az emberekre, a háziállatokra és a növényekre.
Az elmúlt időszak csapadékos időjárása kedvez az emberek közelében élő fajok szaporodásának. Közvetlen környezetünkben számos, a szúnyoglárvák kifejlődésére alkalmas vízfelület jön létre, többek között a madáritatókban, a vízgyűjtőkben és virágcserepekben. Ha az ezekben összegyűlt vizet kiöntjük, a tárolóedényeket pedig lefedjük, jelentős mértékben csökkenteni tudjuk a szúnyogok számát. A további ház körüli teendőkről a Nemzeti Népegészségügyi Központ által készített tájékoztatóban olvashat bővebben.