Ahogy már korábban beszámoltunk róla , október végén úgy döntött a kormány, hogy a hazai munkáltatók a munkavégzés feltételként előírhatják a COVID-19 elleni védőoltás beadatását. Nem sokkal később a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) közös sztrájkbizottsága már azt követelte , hogy a kormány vonja vissza a koronavírus-oltás kötelezővé tételéről szóló rendelkezését. Az egyik szakszervezet vezetője most azt is elárulta, mi a legnagyobb baj az oltás kötelezővé tételével.
Nem egységes a szabályozás
A PSZ elnöke, Szabó Zsuzsa az InfoRádiónak úgy nyilatkozott , hogy szervezetük egyébként oltáspárti, és az elmúlt tanévben rengeteget dolgozott azon, hogy a pedagógusok előre kerüljenek az oltási rendben, ugyanakkor nehezményezik, hogy a kormányrendelet nem egységesen szabályoz az oktatási ágazatban. Az állami fenntartású intézményekben ugyanis kötelezővé tették a pedagógusok COVID-19 elleni beoltását, míg az egyházi és magániskolákban az intézmény vezetőjére bízták ezt a döntést.
A gyerekek érdekei is sérülnek
A szakszervezet szerint több veszélye is van annak, hogy nem egységesek az ágazati oltottsággal kapcsolatos elvárások. Azzal például, hogy az állami intézményekben fizetés nélküli szabadságra küldik a beoltatlan pedagógusokat, a gyerekek érdekei sérülnek, mert így már nem kapják meg a diákok az őket megillető szintű oktatást.
De komoly problémát jelenthet az is, hogy a fizetés nélküli szabadságra küldött tanárok jó eséllyel "átigazolnak" majd az egyházi vagy alapítványi fenntartású intézményekbe. "Így elindul egy olyan vándorlás, ami egyáltalán nem tesz jót a rendszernek a tanév közben, mert felborítja a már kialakított órarendet, ami a gyerekeknek is nagyon rossz" - figyelmeztetett Szabó Zsuzsa. A fizetés nélküli szabadság emellett abban az értelemben is igen előnytelen a pedagógusok számára, hogy így egészségügyi ellátás nélkül maradnak, éppen a koronavírus -járvány közepén.
A szakszervezet mindent összevetve úgy gondolja, hogy a kormánynak már megoldás után kellene néznie, és olyan intézkedésekről dönteni, amelyekkel a nagyjából 10 százaléknyi oltatlan pedagógust is biztonságba tudja helyezni olyan módon, hogy közben ne maradjanak el tanítási órák. A PSZ elnöke szerint egyébként az oltatlan kollégáknál jó megoldás lenne a gyakori tesztelés.
A járvány kezdete óta a tudományos világ mindent megtesz azért, hogy tudatosítsa a lakosságban a maszkviselés fontosságát. Sokak szemében azonban a maszk nem a biztonságot, hanem a társadalmi megosztottságot jelképezi.