„1775-ben Peter Abilgaard dán állatorvos fedezte fel, hogy az áramütés miatt elpusztult csirkék szíve egy újabb elektromos kisülés segítségével újraindítható. Azt, hogy ugyanez az elv az emberi kamrafibrilláció esetén is bevethető, Jean-Louis Prévost és Frederic Batelli igazolták 1899-ben” – ismertette a feltalálók napja alkalmából közzétett Facebook-posztjában az Országos Mentőszolgálat Alapítvány.
76 éve történt az első dokumentált újraélesztés
A bejegyzésben az első dokumentált újraélesztésről is szót ejtenek. 1947-ben esett meg, hogy egy amerikai szívsebész, Claude S. Beck egyik 14 éves páciensének szíve leállt a műtét közben, a sebész pedig azonnal bevetette kezdetleges találmányát a nyílt mellkassal fekvő fiún. A második áramütéssel sikerült is visszahozni a beteget az életbe.
Ma már laikusok is használhatják ezt az eszközt
Az automata külső defibrillátort (AED) 1978-ban találták fel. Ez egy olyan eszköz, amely egy hirtelen szívleállás esetén nagy segítség lehet. Könnyedén működésbe hozható, így akár a laikusok is használhatják – emelte ki az alapítvány ismertetője.
Magyarországon már több mint 1500 helyen elérhetők ezek az életmentő készülékek. Arról, hogy hol találhatod meg az eddig kihelyezett defibrillátorokat, a SzívCity Applikáció térképén tájékozódhatsz. Az eszköz használatához pedig az alábbi kisfilm nyújthat segítséget.