Nagy baj lehet a szánkózásból

Évente több ezer szánkóbaleset végződik a kórházban Ausztriában. Ennek oka főként az, hogy a legtöbben nem viselnek fejvédőt, illetve nem tartják be az alapvető biztonsági szabályokat.

Ausztriában 2014 és 2018 között 8200-an szenvedtek olyan súlyos sérüléseket szánkózás vagy bobozás közben, hogy kórházi kezelésre volt szükségük.

szánkózás, tél, sérülések, kórházi kezelés
Komoly sérüléseket szenvedhet, aki fejvédő nélkül szánkózik. Fotó: iStock

Fontos a biztonság

Ezt tegye, ha elesett a hóban - kattintson!

"Meg kell tanulni helyesen szánkózni. A vakmerőség, a helyzet hibás megítélése és a hiányos technika vagy felszerelés miatt ugyanis az ártatlan téli szórakozás könnyen súlyos sérülést okozhat" - figyelmeztetett a veszélyre Ilona Schöppl, az osztrák közlekedésbiztonsági felügyelet (KFV) munkatársa. Mint mondta, széleskörben elterjedt a vélemény, miszerint a szánkó egy mindenki számára könnyen kezelhető téli sporteszköz, ez azonban tévedés.

Csak 2018-ban 2200 eset végződött a kórházban és minden negyedik sérült tartós ellátásra szorult. A szánkózás közben megsérültek 35 százaléka 15 év alatti gyerek volt. A szánkózással szerzett leggyakoribb sérülés a csonttörés, de ín- és izomsérülés is gyakran előfordul. Továbbá nagyon sokan szenvednek fejsérülést is - ennek súlyossága főként attól függ, hogy az érintett viselt-e fejvédőt, vagy sem. A KFV ezért szánkózás közben is sisak viselését javasolja.

"Míg síelés és hódeszkázás közben már magától értetődő a sisak, a szánkózás esetében még szükség van a fejlődésre. A megsérült emberek több mint háromnegyede (78 százaléka) bevallotta, hogy a baleset során nem viselt fejvédőt" - emelte ki a szakértő.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +15 °C
Minimum: +9 °C

Délelőtt a keleti tájakon is megvastagszik a felhőtakaró, így nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég. Átmeneti szakadozások lehetnek a felhőzetben délután is, melyre legnagyobb esély délen mutatkozik. Estig főleg az ország északnyugati harmadán, felén számíthatunk tartósabb esőre, záporra, arrafelé kiadós mennyiség eshet. A déli tájak és a Tiszántúl ugyanakkor estig szárazon maradhat. Ezt követően a csapadékzóna gyengülve délkelet felé helyeződik, északnyugaton csökken a csapadékhajlam. A délkeleti szelet időnként élénk, a magasabban fekvő helyeken erős, esetleg viharos széllökések kísérhetik, késő délutántól északnyugatira fordul az áramlás. A maximum-hőmérséklet általában 13 és 20 fok között valószínű, de a tartósan csapadékos tájakon 10 fok körüli maximumok is lehetnek. Jelenleg több fokos melegedés zajlik a légkör magasabb szintjein.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra