Újabb kutatás nyomatékosítja, hogy tilos a gyerekek közelében rágyújtani: összefüggés mutatható ki ugyanis a szülők dohányzása és a gyereknél későbbi életkorban jelentkező reumatoid artritisz (RA) között - írják az amerikai Brigham and Women's Kórház szakemberei tanulmányukban, amelyet a Medical Xpress szemlézett. A felméréshez több mint 90 ezer nő adatait elemezték.
A szakemberek a passzív dohányzásnak való kitettséget három kategóriára osztották: az anya dohányzott a terhesség alatt; a szülők dohányoztak gyermekük jelenlétében; dohányossal egy háztartásban leélt évek száma a gyermek 18 éves kora után. A második kategória (a szülők dohányzása gyermekük jelenlétében) esetében 75 százalékkal nőtt meg a reumatoid artritisz kialakulásának kockázata - emelték ki a kutatók.
A cigifüst hatására a szervezet önmaga ellen fordul
"Intenzív az érdeklődés az iránt, hogy az aktív dohányzás okozta tüdőgyulladás lehet-e az oka az RA-nak. Ám az RA-betegek zöme nem dohányzik, ezért azt kutattuk, hogy volt-e a környezetükben valamilyen más, tartósan belélegzett anyag" - részletezték a tanulmányban. Az RA az ízületeket érintő gyulladásos betegség. Sok RA-betegnek tüdőgyulladása is van, és bár genetikai és környezeti tényezők hozzájárulhatnak a betegség kialakulásához, az aktív dohányzás az elsődleges rizikófaktora. A passzív dohányzás hatásait viszont eddig nem nagyon vizsgálták.
A kutatók most közel 91 ezer, 35-52 éves korú nő 1989 és 2017 közötti adatait tekintették át, és statisztikai modellel próbáltak kapcsolatot találni abban, hogy vajon az elszenvedett passzív dohányzás közvetlen hatást gyakorolt-e az RA kialakulására. Így mutatták ki a 75 százalékkal nagyobb kockázatot azok körében, akik dohányos szülők mellett nőttek fel. Nem mutatott viszont az alanyoknál fokozott kockázatot, ha az anyjuk dohányzott a terhesség során, illetve ha 18 éves koruk után dohányos személlyel éltek egy háztartásban.
Mivel a sajátos minta miatt a kutatásban csak nők adatait vizsgálták, kérdés, hogy férfiak körében mi lehet egy hasonló elemzés eredménye. Ám az eddigi tapasztalatok is megerősítik, hogy a dohányzás komoly mértékben hozzájárulhat az egyik leggyakoribb autoimmun betegségnek tekintett reumatoid artritisz megjelenéséhez. Nem kizárt, hogy a gyermekkori passzív dohányzás vagy más káros anyag rendszeres belélegzése más autoimmun betegségek kockázatát is fokozza későbbi életkorban - összegezték a kutatók.