A munkavédelmi törvény módosításával a hatóság jogköre bővült, így abban az esetben is elrendelhető a munkabaleset bejelentése és kivizsgálása, ha ezt korábban elmulasztották, vagy épp a foglalkoztató egyáltalán nem tekinti annak a dolgozó sérülését.
Az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) statisztikái alapján a kiskereskedelemben, a szárazföldi, csővezetékes szállítás, illetve az élelmiszer- és italgyártás területén dolgozókat éri legtöbbször valamilyen sérülés. 2006-ban a legtöbb szerencsétlenség az építőiparban történt, a 123 halálos balesetből 35 ebben az ágazatban történt. A statisztikák alapján tavaly csökkent a munkabalesetek száma, nehéz megállapítani, valóban javult-e a vállalatok munkavédelme.
A cégeknek "megéri" titkolózni. A munkavédelmi bírság kiszabható mértéke akár tízmillió forint is lehet, a bíróság a sérült dolgozónak kártérítést ítélhet meg, és ha bebizonyosodik, hogy a foglalkoztató a hibás a baleset miatt, akkor a munkavállaló kórházi kezelését is neki kell állnia. Ha pedig a sérült dolgozóról kiderül, hogy feketemunkás, még munkaügyi bírság is sújtja a vállalkozást.
Ez évtől az ÁNTSZ-től az OMMF-hez került át a munkahigiéné és a foglalkozás-egészségügy ellenőrzése is. Így a cégeknek mostantól ide kell például bejelenteniük, melyik foglalkozás-egészségügyi szolgáltatóval állnak kapcsolatban, és hány ilyen szolgáltatásban részesülő alkalmazottjuk van.
2007-05-22 08:21
Forrás: Világgazdaság