Naptejek: ezt a veszélyes összetevőt figyelje a címkén!

A nanoméretű titán-dioxidot (TiO2) számos hétköznapi termék előállításához felhasználják, gyakori összetevője a bőrre kerülő kozmetikumoknak, naptejeknek is. Több vizsgálatban próbálták kideríteni, hogy károsítja a szervezetet.

A titán-dioxid nanoméretű részecskéi néhány korábbi vizsgálatban bizonyítottan károsították a sejteket, ezért a University of California kutatói megvizsgálták , hogy a kozmetikumokkal a bőrre kerülő nanorészecskék bejutnak-e a szervezetünkbe - hívja fel a figyelmet a Levegő Munkacsoport hírlevele.

A napsugárzás teszi be a kaput

Milyen fényvédelemre van szüksége? Számolja ki kalkulátorunkkal! A korábban végzett vizsgálatok többsége szerint a nano titán-dioxid nem képes átjutni a bőr külső rétegén, mivel a készítményekben lévő nanorészecskék nagyobb darabokká állnak össze. Az USA-ban végzett kutatások szerint azonban napsugárzás hatására az összetapadt részecskék kisebb, a bőrön áthatolni képes darabokra esnek.

A vizsgálat szerint a titán-dioxid aggregátumok átlagos mérete már néhány percnyi napsütés hatására 230 nm-re csökken a kezdeti 280 nm-es méretről. A kísérletekben háromszor annyi nanoanyag került napsütés mellett a bőrbe, mint sötétben.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A nano titán-dioxid felhasználásának terjedése miatt az anyag a környezetben is egyre nagyobb mértékben jelenik meg. A környezetre és az élővilágra gyakorolt hatásokat leggyakrabban vízibolhákkal végzett kísérletekkel értékelik.

Egy német vizsgálat során megfigyelték, hogy a nano titán-dioxid egyes változatai már 0,06 mg/l koncentrációban is csökkentik az állatok termékenységét.

Egy másik vizsgálat során a nanoanyag felhasznált koncentrációja bár nem okozott észrevehető hatás a kezelt állatoknál, azok utódaiban már megnövelte a titán-dioxiddal szembeni érzékenységet. Így vélhetően a jelenleg elterjedten használt vizsgálatok - amelyek során egy-egy generációban értékelik a hatásokat - alulbecslik a tényleges környezeti hatásokat. A vegyületek jelenlegi értékelése elsősorban az akut toxicitás meghatározására alkalmas, a krónikus hatásoknál azonban figyelembe kellene venni az utódgenerációkra - azaz a szerrel közvetlenül nem találkozó nemzedékre - gyakorolt hatásokat is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.