A gyógyászati segédeszközöket (GYSE) használók ellátási problémákat tapasztalhatnak az üzletekben - mondta a Világgazdaságnak Margitai Barnabás, a Forgalmazók az Egészségért Szövetség (FESZ) elnöke, aki szerint a betegek már most sem tudják a vényen rendelt termékek jelentős részét kiváltani a negatív árrések miatt. Példaként a járókeretet hozta fel, amelynek jelenleg 50 százalékkal magasabb a beszerzési, mint a közfinanszírozott ára.
Margitai Barnabás arról is beszélt, hogy a finanszírozó, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő és a Pénzügyminisztérium nem reagált a pandémia miatt világszerte bekövetkezett piaci folyamatokra. A FESZ elnöke hozzátette: a vénnyel rendelt termékek ára jellemzően 5-25 százalékkal emelkedett az anyag- és a szállítási költségek növekedése miatt.
10 százalékos receptveszteség
A pandémia megviselte a GYSE-boltokat is: a szektorban 136 vállalkozás üzemeltet 500 boltot, a FESZ tagvállalatai közül a vállalkozások 4-5 százaléka esett áldozatul a világjárványnak. Tavaly a COVID-ágyak felszabadítása okán a betegeket, amilyen hamar lehetett, hazaengedték a kórházakból, ennek következtében pedig jelentősen megnőtt az inkontinenciaeszközök és a kötszerek forgalma. Az informatikai fejlesztés késedelme miatt azonban a vásárlók a GYSE-üzletek helyett a patikákban váltották ki az e-recepteket, ami 10 százalékos receptveszteséget okozott a szóban forgó boltoknak.
Mint arra Margitai rámutatott, tavaly a szakrendelők bezárása miatt is elmaradtak a receptfelírások, viszont a társadalombiztostó több milliárd forintot "megspórolt" a betegeken. "Az e-vényen rendelt eszközöket csak idén november 1-jétől lehet a GYSE-szaküzletekben kiváltani, minden ártámogatási szerződéssel rendelkező üzletnek szeptember 1-jéig kellett csatlakoznia az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térhez (Eeszt)" - így a FESZ elnöke.