A megkérdezettek közel kétharmada szerint sok alternatív gyógyítási módszer van, amelyek hatásosabbak a hivatalos orvoslásnál - az ilyen módszerekkel szemben teljesen szkeptikusak aránya bőven 20 százalék alatt van - írja az Index . Az 1000 fős reprezentatív közvélemény-kutatást a Závecz Research készítette el a portál megbízásából.
Nem ismerik a homeopátiát
Az eredmények szerint a válaszadók 27 százaléka ellenzi a védőoltásokat . Bár ez nem tűnik elsőre magas aránynak, valójában azt jelenti, hogy Magyarországon több mint kétmillió ember nem hisz abban, hogy ezek a vakcinák hasznosak lennének, holott a fertőző betegségek elleni védekezés elmulasztása illegális és pénzbüntetéssel sújtható.
Valamelyest meglepő, de a homeopátia kevésbé népszerű, mint az oltástagadás. Sokan válaszolták az ezzel kapcsolatos kérdésre, hogy "nem tudom", ami persze azt sugallja, hogy a homeopátia fogalma nem is annyira közismert. Mindemellett a legtöbben így is azon az állásponton voltak, hogy ezek a készítmények jobbak a hagyományos gyógyszereknél.
Népszerű tévhitek
A méregtelenítés kapcsán egyértelműen elterjedtnek számít egy tévhit. A tudomány mai állása szerint ezt a feladatot ugyanis a máj, a vese és az epe önállóan végzi. A káros anyagok szervezetből való eltávolítását ennek megfelelően semmilyen speciális étrenddel vagy kúrával sem lehet felgyorsítani, megnövelni. Ezt a tényt azonban a válaszadók alig 7 százaléka érezte teljes mértékig a magáénak, 75 százalékuk viszont hisz abban, hogy a rendszeres méregtelenítés fontos az egészségmegőrzés szempontjából.
Szintén sok megkérdezett, mintegy 80 százalék valamennyire egyet értett azzal az elképzeléssel, miszerint a betegségek nagy része lelki eredetű, és azokat az orvosok csak félrekezelik.
Fiatalok és kisgyermekes anyukák
Az egyes társadalmi csoportok között is születtek váratlan eredmények. Az alternatív medicina támogatói között például nagyobb arányban képviselik magukat a diplomások és a fiatalok. A foglalkozás tekintetében a tanulók, a munkanélküliek-inaktívak és a gyesen/gyeden levők hisznek leginkább ezekben a gyógymódokban, és bár a férfiak és a nők között nagyjából ugyanakkora a támogatók aránya, a kifejezetten szkeptikus hozzáállás inkább csak előbbiek körében fordul elő.