Nem eszem többet, mégis hízom

A kor előrehaladtával nemcsak fizikai állóképességünk romlik, de a testsúlyunkat is egyre nehezebb kordában tartanunk. Miért hízunk idővel akkor is, ha ugyanannyi élelmiszert fogyasztunk?

"Kb. 3-4 hónapja, azaz az utóbbi időszakban azt vettem észre, hogy jönnek rám a kilók, de miért, hisz nem eszem többet, mint eddig, semmi változás nem történt az életemben! Nagyon bánt, hisz a hasamra is jött fel, ahol soha nem volt zsír. A fenekemre szedtem fel inkább, de máshová nem. Nem vagyok a változókorban még, mi lehet az oka? Szeretnék fogyni, mert ez nekem így nem jó! Legalább 8 kg-tól szeretnék megszabadulni!" - írta Orvos Válaszol rovatunkban egyik olvasónk. Az elhízás a magyar társadalomban általános problémát jelent. Fiatalabb korban a helytelen táplálkozás és a mozgásszegény életmód okolható érte elsődlegesen, idővel azonban a kilókkal folytatott harc is egyre nehezebbé válik. Miért van ez?

Elhízásról akkor beszélünk, ha az egyén testsúlya a kívánatosnál 20%-kal nagyobb. Veszélyeiről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!

Lassul az anyagcsere

"A hízás hátterében legtöbbször többlet-kalóriabevitel és mozgásszegény életmód áll. Az életkor előrehaladásával az anyagcsere lassul, tehát a napi energiaszükséglet csökken. Az étvágyunk és a megszokott napi étkezés nem követi a szükséges csökkenést, ekkor történik súlygyarapodás megszokott napi életvitel mellett" - válaszolta meg a kérdést Dr. Kocsis Erika.

Az életmód mellett betegségre is utalhatnak a felszaladt plusz kilók
Az életmód mellett betegségre is utalhatnak a felszaladt pluszkilók

A korral megváltoznak a test arányai, így a testalkat is, életmódunk mellett pedig genetikai hátterünk is befolyással van a külalakunkra. Nőknél a változókor beköszöntével főként a derék veszít karcsúságából, a has gömbölyűbb, a fenék laposabb lesz. A mellek nagyobbakká és nehezebbekké válnak, miután a menopauza bekövetkezte után a mell mirigyes állománya lassanként zsírszövetre és kötőszövetre cserélődik.

Változókor előtt főként az életmód felelős a többletsúlyért, illetve sok esetben valamilyen szervi problémára is visszavezethetőek a pluszkilók. "A súlyfelesleg létrejöhet például pajzsmirigy-alulműködés , illetve terhesség esetén. Érdemes lenne egy laborvizsgálat, amely tartalmazza a pajzsmirigy működésére vonatkozó értékeket is. Másodkörben javaslom a rendszeres mozgást és diétát" - írta válaszában Dr. Kocsis Erika.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Orvos Válaszol rovatunkban több területen praktizáló szakemberek állnak olvasóink rendelkezésére. Tegye fel kérdését ön is!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra