A változás egyelőre csak a sebészeti ügyeletet érinti, az egyéb ellátásokra még marad a régi rend - számol be a Népszabadság. Az új rendszerben a mentő a beteg állandó lakhelye szerint illetékes kórházba viszi az akut sebészeti ellátásra szorulókat. A hajléktalanokat és akiknek nincs bejelentett lakcímük a fővárosban, abba a kórházba viszik, amelynek körzetében rosszul lettek. A spontán beeső betegeket a szakma szabályai szerint kell ellátni.
A kórházak semmilyen indokkal nem tagadhatják meg az ellátást a körzetükbe tartozóktól. Továbbküldeni a sürgősségi ellátás után, és csak akkor lehet őket, ha a másik intézmény dokumentáltan vállalja a segítségre szoruló kezelését. Erre azonban a lapnak nyilatkozó szakemberek szerint csak ritkán adódik majd lehetőség. A sebészeti beavatkozások rosszul finanszírozottak, ezért egyetlen intézménynek sem lesz érdeke, hogy a saját költségkeretét körzeten kívüli betegre költse.
Most még egyfajta váltórendszerben mindennap másik kórház sebészeti osztálya látja el a sürgős ellátásra szorulókat. Egy-egy felvételes napon akár tíz-tizenöt operációhoz is bemosakszanak az orvosok. Ha az új rendszer elindul, a műtétszám egy-egy kórházban egy vagy két esetre csökkenhet, viszont a nap 24 órájában ott kell tartani az ügyeleti teameket és a sebészeti beavatkozásokhoz nélkülözhetetlen orvosi szolgáltatásokhoz szükséges szakembereket. Ez az általános létszámhiány miatt már okozhat problémát.
Nem megszűnik, hanem megerősödik az akut sebészeti ellátás Budapesten – reagált a hírre az Országos Mentőszolgálat nevében Győrfi Pál kommunikációs és PR-igazgató -, hiszen a betegek nem csak néhány, naponta változó, de előre kijelölt kórházban, hanem valamennyi, sebészeti ellátásra alkalmas kórházban, a nap 24 órájában megkapják a szükséges sebészeti ellátást. A baleseti sebészeti, érsebészeti, idegsebészeti és szívsebészeti ellátás és sebészeti járóbeteg-ellátás változatlan rendben működik tovább – tette hozzá.