A javuló statisztikai adatgyűjtésnek köszönhetően a világon 2015-ben bekövetkezett 56 millió halálozásból 27 milliónak feljegyezték az okát, szemben a 2005-ös helyzettel, amikor ez az arány csak egyharmad volt - írja a hvg.hu .
Számos országban, úgy mint Kínában és Törökországban történt jelentős előrelépés az adatgyűjtések tekintetében, Iránban például 2015-ben már az elhalálozások 90 százalékát pontosan dokumentálták, szemben az 1999-es 5 százalékkal. A WHO közleménye szerint azonban sok állam még mindig nem gyűjti rutinszerűen az egészségügyi adatokat.
"Ha az államok nincsenek tisztában azzal, hogy mitől betegednek és halnak meg a polgáraik, akkor sokkal nehezebb megmondani, hogy mit lehet ellene tenni. A WHO együttműködik a tagállamokkal, hogy javítsanak egészségügyi adatrendszereiken és az adatok minőségén" - írta közleményében Maire-Paule Kieny, a WHO egyik igazgatóhelyettese.
A dokumentumból egyebek közt kiderül, hogy 2015-ben a világon 1,25 millió ember halt meg közlekedési balesetben; 125 ezer háborúban és egyéb fegyveres konfliktusban, kétharmaduk Szíriában vagy Irakban; és 468 ezer ember vált gyilkosság áldozatául.
Minden 10. halálozás oka a dohányzás
A betegségek globális terheiről szóló felmérésre (Global Burden of Diseases) támaszkodva 1990 és 2015 között 195 országban vizsgálták meg kutatók a dohányzási szokásokat. Ezek szerint 2015-ben majdnem egymilliárd ember dohányzott naponta: minden negyedik férfi és minden huszadik nő. A dohányzás miatti halálozások száma 2015-ben pedig meghaladta a 6,4 milliót.
"Bár több mint fél évszázada kétségtelen bizonyítékok támasztják alá a dohányzás egészségkárosító hatását, világszerte mégis minden negyedik ember naponta dohányzik. Továbbra is a dohányzás a korai halálozás és rokkantság második legnagyobb kockázati tényezője, amit terjedésének visszaszorításával lehetne csökkenteni" - mutatott rá Emmanuela Gakidou, a Lancet brit orvosi folyóiratban megjelent tanulmány vezető szerzője.