A herpesz vírusok családjába tartozó kórokozók a leggyakrabban fertőzést okozó lények. Az ajakherpesz sem éppen egy kellemes jelenség, ám még kellemetlenebb lehet a nemi herpesz megjelenése. Ezt a herpes simplex-2 – es (HSV 2) típus okozza.
Ez a típus szexuális úton terjed és az emberek egy része csupán hordozó, így akkor is fertőzheti a partnerét, ha neki semmilyen tünete nincs. Ennek megfelelően a herpesz elleni védekezés egyik alaptétele az óvszer használata . Sajnos azonban így sem teljes a védelem, mert a környező bőrfelület is fertőző lehet.
Tünetek
Aki elkapja a herpesz fertőzést , annak jellemzően a következő tünetekkel kell számolnia 3-20 napon belül:
- égő, viszkető érzés
- hólyagok jelennek meg a szeméremtesten
- a hólyagok után hámfosztott, jelentősen érzékeny területek maradnak vissza
- fájdalom
- láz
- fejfájás
- hasi panaszok
A herpesz vírussal való elsődleges fertőződés csak ritkán jár enyhe tünetekkel, jellemzőbb, hogy a hólyagokhoz a nők esetében erőteljes alhasi és szeméremtesti fájdalom is társul. Ha a vizelés is kellemetlen, csípő érzéssel jár, akkor valószínűleg a húgyutak is fertőződtek. Az itt megjelenő hámfosztott területek okozzák a kellemetlen tüneteket.
Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza azt is elmondta, hogy a terhes nők esetében a magzatra is veszélyt jelenthet a fertőzés. Ha a szülés közeledtével a tünetek jelentkeznek, a szülőcsatornán áthaladó csecsemő is elkaphatja a kórt. Ilyenkor a császármetszés jelentheti a megoldást.
Diagnózis, kezelés és megelőzés
A tünetek alapján a diagnózis felállítása sokszor vizuális vizsgálattal megoldható. Sajnos a herpeszt gyógyítani nem lehet, szerencsére azonban jól kezelhető gyógyszeres készítményekkel, melyeket a szakember írhat fel.
Mivel gyógyítani nem lehet a fertőzést, így a megelőzésen van a nagy hangsúly. A biztonságos szex mellett érdemes azt is tudni, hogy a HSV 2 szűréssel is kimutatható. A szűrést szintén a szakember végzi, így a partnerek felelősen lehetnek együtt. A szűrés vérvétellel és kenetvétellel történik, melyet laborban vizsgálnak.
Forrás: Nőgyógyászati Központ