Bizonyosan sokan megéltétek már az álláskeresés nehézségeit, a visszautasítást és az ezzel járó bizonytalanságot. Ez az állapot hosszú távon nem csak egzisztenciális nehézségeket okozhat, hanem a mentális egészséget is rombolja, frusztrációt és önbizalomhiányt válthat ki. Ennek megelőzéséhez ad most néhány tippet a Healthline.
A folyamatos kudarcélmény következményei
A depresszió kockázata jóval nagyobb a munkanélküliség időszakában, mert ilyenkor az álláskeresőt rengeteg elutasítás és kudarc érheti, nagy rajta a nyomás, emellett bizonytalanság, szorongás, céltalanság és elvárások terhelik, de jellemző az is, hogy az érintett saját magát hibáztatja. Egy 2022-es, 9 kutatást és 4864 résztvevőt vizsgáló tanulmány szerint a munkanélküliek 28 százalékkal nagyobb valószínűséggel élnek depresszióval, mint azok, akiknek van munkájuk.
Az álláskeresési depresszió gyakori tünete a tartós szomorúság, a szorongás és aggodalom, az önbizalomvesztés, a frusztráció, az alacsony önbecsülés, a pesszimizmus, az ingerlékenység, a hangulatváltozások, a motivációhiány, a fáradtság, valamint az alvászavarok. Emellett étvágyváltozás, koncentrációs nehézségek, tehetetlenség vagy kontrollvesztés érzése is jelentkezhet, sőt van, aki ilyenkor a kábítószerektől várja a segítséget.
Így előzd meg:
- Alakíts ki egy napi rutint! Ez stabilitást és célt ad, de csökkenti a káosz és a céltalanság érzését is.
- Minden nap ugyanabban az időpontban szánj időt az álláskeresésre, a kapcsolatépítésre, illetve a szabadidős tevékenységekre!
- Oszd fel az álláskeresési céljaidat megvalósítható lépésekre! Tehát ahelyett, hogy kizárólag az állásinterjúkra koncentrálnál, összpontosíts az önéletrajzod feljavítására, kutass fel cégeket és építs kapcsolatokat! Ez a gyakorlatias megközelítés biztosítja a folyamatos haladást és a sikerélményt ad.
- Amennyire csak lehetséges, próbálj meg kedves és megértő lenni önmagaddal szemben! Ne hibáztasd magad, gondolj inkább arra, hogy mindenkit érnek kudarcok, nem ezek határozzák meg a képességeidet!
- Tarts kapcsolatot olyan barátokkal és családtagokkal, akik érzelmi támogatást nyújthatnak! Oszd meg velük a gondolataidat, tapasztalataidat! Ez megkönnyebbülést és perspektívát, motivációt nyújthat.
- Maradj tájékozott és alkalmazkodj a szakmádban zajló változásokhoz!
- Ne feledd: az állásinterjún az elutasítás inkább az alkalmasságról szól, mint az értékeidről.
- Koncentrálj az erősségeidre, bízz a képességeidben!