Eddig mintegy 122 milliárd forintot fizettek be a cégek a népegészségügyi termékadó (neta) bevezetése, 2011 óta a költségvetésnek - tudta meg a Népszava . A lapnak nyilatkozva Bodrogi József egészségügyi közgazdász elmondta, a befolyt összeget többletforrásként az egészségügy kapja meg. Az első évben begyűjtött adó az egészségügyi dolgozók béremelését szolgálta.
A köznyelvben csak chipsadóként emlegetett neta bevezetésének célja az volt, hogy visszaszorítsák a túl sok cukrot , sót és koffeint, valamint egyéb egészségkárosító anyagokat tartalmazó élelmiszerek és üdítők fogyasztását, illetve arra sarkallják a gyártókat, hogy pozitív irányba változtassanak a recepteken. Az adóköteles termékek köre 2015-től kezdve az alkoholos italokra is kiterjed.
Nincs még igazi áttörés
Ami az eredményeket illeti, a Nemzeti Egészségfejlesztési Intézet múlt évben publikált elemzése kimutatta, hogy az érintett termékek forgalma több mint negyedével csökkent, a gyártók közel fele pedig változtatott a receptúrán. Ugyanakkor a legutóbbi Országos Táplálkozás- és Tápláltsági Állapot Vizsgálat szerint az igazi áttörés még nem történt meg az életmódunkban. A magyarok több hozzáadott cukrot fogyasztanak, mint öt éve, a többlet fele pedig üdítőkből, energiaitalokból származik.
ÉFOSZ: vonják vissza a netát!
Az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetsége (ÉFOSZ) szerint bár a népegészségügyi termékadó által érintett termékkörök fogyasztása csökkent az elmúlt években, de az adó bevezetése a magyar lakosság egészségi állapotát és tápanyagbevitelét érdemben nem befolyásolta, a szervezet így továbbra is az adó kivezetését szorgalmazza.
A szervezet álláspontja az, hogy az adó potenciális egészségügyi hatása korlátozott, mivel az üdítők fogyasztása itthon az összes kalóriabevitel 2 százalékát adja, a magyar lakosság sófogyasztásának pedig mindössze 1,2 százaléka származik sós snackekből.
Az ÉFOSZ szerint az egészséges életmód és a kiegyensúlyozott táplálkozás nem befolyásolható eredményesen adóztatási eszközök alkalmazásával, de hátrányosan érinti a rosszabb anyagi helyzetben lévő társadalmi csoportokat. Emellett az adó rontja a hazai vállalatok versenyképességét és a munkahelyek számának csökkenését okozza.
A szövetség ezért küzd a büntetőadó kivezetéséért, mert szerintük összefogással, oktatással, a közös célok ügyében folytatott együttműködéssel lehet a lakosság egészségi állapotát javítani, étkezési és ételkészítési szokásait hosszú távra is megváltoztatni.