A növény igen veszélyes, mert bőrre kerülve erősen fényérzékennyé teszi. Ha az érintett bőrfelületet UV-sugárzás éri, égési sérülésekre emlékeztető hólyagok jelennek meg rajta. Orvosi kezelés nélkül maradandó károsodást okozhat - írja az InfoRádió.hu
A Szosznovszkij-medvetalp (Heracleum sosnowskyi) a zellerfélék családjába tartozó, ernyős virágzatú, évelő, több méteresre növő özönnövény.
A növény nagyon nagy mennyiségben tartalmaz furokumarin t, amely a bőrre kerülve erősen fényérzékennyé teszi azt. Így ha az érintett bőrfelületet UV-sugárzás éri, kipirosodik, viszketni kezd, és 24-48 órán belül égési sérülésekre emlékeztető hólyagok jelennek meg rajta. Mindez maradandó károsodásokat is okozhat orvosi kezelés nélkül.
A Szosznovszkij-medvetalp magjai az 1980-as években kerülhettek be Kárpátaljáról hazánkba, a Tisza-menti területekre. Ahol felbukkan, azonnal meg kell kezdeni a kiirtását, mivel igen szívós.
"Kiskőrös és Kecel térségében pár napja fedeztük fel a Szosznovszkij-medvetalp több, már termetesre megnőtt példányát, két eldugott, nehezen megközelíthető helyen, csatornaparton. A megfelelő óvintézkedések megtétele mellett, teljes testet védő vegyvédelmi ruhában kezdtük meg a növény eltávolítását erdészeti szárzúzó gép segítségével" - nyilatkozta Vajda Zoltán, a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság osztályvezetője.
Ha valaki Szosznovszkij- vagy kaukázusi medvetalpat vél felfedezni valahol, belterület esetén értesítse az önkormányzatot, külterület esetén pedig az illetékes kormányhivatalt - hívja fel a figyelmet a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság.