Nyáron így üljünk a volán mögé

A nagy hőségben romlik a koncentrálóképesség, csökken a reakcióidő, ezért az autóbalesetek száma is megnő. Mit tegyünk, hogy biztonságban hazaérhessünk?

A szélsőséges időjárás sosem kedvez a közlekedni vágyóknak, és bár a legtöbb esetben a havazás és a vihar veszélyei kerülnek előtérbe, a kánikula is növeli a balesetek előfordulását. Aki nehezen viseli a nagy meleget, egy felforrósodott, klíma nélküli autóban fokozottan balesetveszélyes helyzetben lehet. Milyen hatással van ránk a forróság, és hogyan vágjunk neki egy hosszabb útnak?

Nem csoda, hogy a nagy meleg elsősorban azokat viseli meg, akiknek a szervezete gyengébb valamilyen okból. Például a gyerekeket, az időseket, a krónikus betegeket és az elhízottakat. Hogy mire figyeljünk a kánikulában, arról bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!

Életveszélyes forróság az utastérben

A magas hőmérséklet rendkívül megterhelő az emberi szervezet számára, főleg ha magas páratartalommal is párosul. Ilyenkor ugyanis a bőrfelszíni párolgás lelassul, a felesleges hőt így extra munkával tudja csak testünk leadni. Nem megfelelő ruházatban a meleg beszorulhat, ami hőpangást eredményez. Városon belül ez fokozottan jelentkezhet, a beton ugyanis kiváló hőtároló, és éjszaka visszasugározza a nappal begyűjtött hőmennyiséget.

Jól gondoljuk meg, hova parkolunk
Jól gondoljuk meg, hova parkolunk

Ha közlekedünk, érdemes egy kicsit lehúzni az ablakokat, hogy a benti meleg a friss levegővel helyet cserélhessen. Nem szabad azonban túlzásba vinni ezt sem, hiszen a hátul ülők huzatot kaphatnak, ami megfázást, ízületi fájdalmakat és fülgyulladást is okozhat.

A nyílt napon hagyott autóban rövid idő alatt is elviselhetetlen szintre forrósodhat a levegő. Harminc fok felett percenként több mint egy fokkal nő az utastér hőmérséklete, és még az árnyékban hagyott járművekben is életveszélyes szintre emelkedhet a hőmérséklet. Állatot vagy kisgyermeket egy pillanatra sem szabad magára hagyni az autóban, a nagy hőterhelés ugyanis hőgutát, eszméletvesztést, súlyos esetben pedig akár a keringés összeomlását és halált is okozhat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Keressük az árnyékos parkolóhelyeket, de hosszabb tartózkodás esetén érdemes figyelembe venni a nap mozgását is, amelyet az árnyék is követni fog. Mielőtt elindulunk, nyissuk ki az ajtókat és szellőztessük át a járművet, hagyjunk egy kis időt, hogy elviselhető hőmérsékletre visszahűljön a benti hőmérséklet. Az utastér felforrósodásától fényvisszaverő, speciális fóliával is védekezhetünk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.