A szélsőséges időjárás sosem kedvez a közlekedni vágyóknak, és bár a legtöbb esetben a havazás és a vihar veszélyei kerülnek előtérbe, a kánikula is növeli a balesetek előfordulását. Aki nehezen viseli a nagy meleget, egy felforrósodott, klíma nélküli autóban fokozottan balesetveszélyes helyzetben lehet. Milyen hatással van ránk a forróság, és hogyan vágjunk neki egy hosszabb útnak?
Életveszélyes forróság az utastérben
A magas hőmérséklet rendkívül megterhelő az emberi szervezet számára, főleg ha magas páratartalommal is párosul. Ilyenkor ugyanis a bőrfelszíni párolgás lelassul, a felesleges hőt így extra munkával tudja csak testünk leadni. Nem megfelelő ruházatban a meleg beszorulhat, ami hőpangást eredményez. Városon belül ez fokozottan jelentkezhet, a beton ugyanis kiváló hőtároló, és éjszaka visszasugározza a nappal begyűjtött hőmennyiséget.
Ha közlekedünk, érdemes egy kicsit lehúzni az ablakokat, hogy a benti meleg a friss levegővel helyet cserélhessen. Nem szabad azonban túlzásba vinni ezt sem, hiszen a hátul ülők huzatot kaphatnak, ami megfázást, ízületi fájdalmakat és fülgyulladást is okozhat.
A nyílt napon hagyott autóban rövid idő alatt is elviselhetetlen szintre forrósodhat a levegő. Harminc fok felett percenként több mint egy fokkal nő az utastér hőmérséklete, és még az árnyékban hagyott járművekben is életveszélyes szintre emelkedhet a hőmérséklet. Állatot vagy kisgyermeket egy pillanatra sem szabad magára hagyni az autóban, a nagy hőterhelés ugyanis hőgutát, eszméletvesztést, súlyos esetben pedig akár a keringés összeomlását és halált is okozhat.
Keressük az árnyékos parkolóhelyeket, de hosszabb tartózkodás esetén érdemes figyelembe venni a nap mozgását is, amelyet az árnyék is követni fog. Mielőtt elindulunk, nyissuk ki az ajtókat és szellőztessük át a járművet, hagyjunk egy kis időt, hogy elviselhető hőmérsékletre visszahűljön a benti hőmérséklet. Az utastér felforrósodásától fényvisszaverő, speciális fóliával is védekezhetünk.