Ideális esetben az emberi szervezetben semennyi ólom nem található, de az emberi tevékenység miatt meglehetősen nagy a környezet ólomemissziója. A helyzet 15 éve még rosszabb volt, azóta azonban csak ólommentes benzint lehet forgalmazni, így a közlekedésből származó terhelés a korábbi töredékére zuhant. Ez nagyon fontos lépés volt, mert több vizsgálat kimutatta, hogy a forgalmas helyen élő gyerekek vérében magas az ólomszint.
Márpedig gyerekek esetében egy liter vérre vetítve 15 mikrogrammos szintnél már mérgezésről beszélünk, ugyanez az érték felnőtteknél 40 mikrogramm/liter. Szerencsére az ólommérgezés ma már ritka Magyarországon, elsősorban a munkavédelmi előírásokat be nem tartó, ólommal dolgozók vannak veszélyben , esetleg ólomkatonát, horgászsúlyt véletlenül lenyelő gyerekek.
Az ólommérgezés kelátképző gyógyszerekkel nagyon jól gyógyítható. Kezelésre azonban szükség van, mert az ólom természetes módon a szervezetből nem kerül ki, elraktározódik, fölhalmozódik a csontokban, vörös vérsejtekben. Ha a mérgezést lenyelt ólomtárgy okozza, műtéti úton kell eltávolítani, mivel súlya miatt természetes módon nem tud távozni.