"Nem ismerünk egyetlen uniós országot sem, amelynek a törvényei megengednék, hogy a szakmai szervezetek vagy hatóságok semmilyen ellenőrzést ne végezzenek a rendkívüli engedélyezési eljárás során. De ha ez elméletileg mégis előfordulna, akkor az teljes egészében az érintett tagállam felelőssége" - nyilatkozta a Népszavának Stefan De Keersmaecker Európai Bizottság szóvivője.
A lap annak apropóján kérdezte az EB-t, hogy Magyarországon múlt csütörtökön életbe lépett egy rendelet, ami nemcsak az Európai Gyógyszerügynökséget (EMA) kerüli meg, de lehetővé teszi, hogy az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) engedélye nélkül is vészhelyzeti sürgősségi jóváhagyást kapjon bármely COVID-19 elleni oltóanyag, amit már legalább 1 millió embernek beadtak és a szabályozásban meghatározott országok egyikében engedélyeztek. Bár úgy tűnt, az OGYÉI megkerülésére a kínai Sinopharm vakcina engedélyeztetése miatt volt szükség, arra végül mégis csak az intézet bólintott rá múlt pénteken.
Még mindig nem kérvényezték a jóváhagyást az EMA-nál
A lap emlékeztet, mind a Sinopharm, mind pedig az orosz Szputnyik V névre keresztelt vakcina esetében is külön utakon járt a magyar kormány, mivel úgy vásároltak milliós tételeket a két oltóanyagból, hogy azokat az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) még nem hagyta jóvá. Sőt eddig még sem az EMA-nál, sem az Európai Bizottságnál nem kérvényezték a forgalombahozatali engedélyt. A lap szerint azért késlekedhetnek, mert olyan feltételnek kellene megfelelniük, mint például a megfelelő költségvetés vagy az európai gyártókapacitás.
Ha a legveszélyeztetettebb korosztály tagjait, vagyis az időseket beoltják az új típusú koronavírus ellen, akkor már meg lehet fontolni a korlátozások enyhítését - véli egy magyar szakember, aki azt is elárulta, szerinte mikor történhet ez meg a legkorábban. Ha kíváncsi a részletekre, kattintson korábbi cikkünkre .