Óraátállítás: mit tanácsol az orvos?

Energiamegtakarítás? Egy órával több természetes fény? Kevesebb baleset és bűncselekmény? Talán nem is gondolnánk, de mindezekre egyformán hat az óraátállítás - akárcsak szervezetünkre.

Mikor és miért alakult ki az óraátállítás szokása? Mi köze van hozzá Benjamin Franklinnek? Mivel kísérleteztek az oroszok? Részletek itt.

Október 29-én hajnali 3 órakor a mutatók visszapörögnek egy órát, így látszólag ennyivel tovább is alhatunk. De vajon a testünk is így érzi? A nyári és téli időszámítás bevezetése óta vitatott, hogy mindennek csak napos oldala létezik-e, vagy az előnyök éppenséggel eltörpülnek a hátrányok mellett.

Egészségügyi ellenérvek

Egészségünk szempontjából hasznos, ha a lehető legtöbb nappali órát kihasználjuk, nappali fényben ugyanis frissebbek tudunk lenni. A téli időszak sötét reggeleinek kedélyromboló hatásán viszont sajnos nem változtat a megtakarított egy órácska sem. Ráadásul az évente kétszeri átállítás megviseli a csecsemők, a gyerekek és az idősek szervezetét, akárcsak az alvászavarokkal és szervi megbetegedéssel küzdőkét.

óraátállítás, nyári időszámítás, alvászavarok
Az évenként kétszeri óraátállítás sokak szervezetét megterheli

Az óraátállítás a felnőtteket és a gyerekeket is egyformán megviseli. Azon sem érdemes meglepődni, ha 1-2 hétig is eltart, mire megszokjuk az új időszámítást. Ha azonban felkészülünk előre, az átállás kevésbé lesz megerőltető. "Sokunk szervezetét különösen megterheli az óraátállítás. Gyakori panasz a kellemetlen közérzet, a fejfájás, a figyelmetlenség és a csökkent koncentrálóképesség. Ezekre az időszakokra jellemző az alvási ciklus felborulása: nehezebben alszunk el, és kialvatlannak érezzük magunkat ébredéskor. Étvágytalanok és ingerlékenyek is lehetünk. Éppen ezért fontos, hogy fokozottan ügyeljünk önmagunkra ebben az időszakban" - mondta el dr. Tóth-Domán Judit belgyógyász, az Év magánrendelőjének választott Budai Egészségközpont munkatársa.

Hogyan legyünk úrrá a nehézségeken? - a szakember tanácsai

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

  • Keljünk fel félórával korábban reggelente, így fokozatosan szokhatunk hozzá a megváltozott körülményekhez. Kisgyermekünk számára is könnyebbé tesszük az átállást, ha már két héttel az átállítás előtt negyedórás lépésekben haladva, apránként megváltoztatjuk a napirendi pontok idejét: az ébredést, a lefekvést és az étkezéseket.
  • Reggelente járjunk el futni vagy sétálni! A friss levegő és a mozgás segíti a szerotonin előállítását az agyban, ami megkönnyíti az alkalmazkodást. Használjuk ki az utolsó őszi napsütéses napokat, és szoktassuk hozzá gyermekünket is a sétához!
  • Fogyasszunk könnyű, vitaminokban gazdag ételeket és sok folyadékot. Ha gondunk támad az elalvással, nyugtató teákat, gyógynövényeket - citromfüvet, levendulát - hívjunk segítségül!
  • Sportoljunk! Egy kiadós edzés felpörgeti szervezetünket, így kevésbé leszünk fáradtak, stresszoldó hatása pedig a nyugodt alvást is garantálja.
  • Az óraátállítást követően fokozottan hallgassunk belső óránkra, és álljunk meg, ha pihenőt jelez. Főleg, amikor autót vezetünk vagy balesetveszélyes tevékenységet végzünk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.