Mivel környezetszennyezésre utaló jeleket nem észleltek, vélhetően oxigénhiány okozta a fókák tömeges pusztulását a Kaszpi-tenger dagesztáni partszakaszán – jelentette ki Szvetlana Ragyionova, az orosz szövetségi természetvédelmi felügyelet (Roszprirodnadzor) vezetője. A regionális természeti erőforrások minisztériuma pedig a „természeti tényezőket” nevezte meg a tömeges pusztulás okaként.
Szinte biztos, hogy nem mérgezés az ok
„Nem látunk mechanikai sérülést, sem háló vagy más halászeszköz okozta sérülést, ezért a tudósok most felboncolják az állatokat. Az előzetes adatok szerint a hypoxia nyomait látjuk az állatok szervezetében, azaz olyan elváltozást, amelyet oxigénhiány okoz” – mondta Ragyionova. A tisztségviselő szerint az elhullott kaszpi fókákat most a legjobb szakemberek vizsgálják, akik a tömeges pusztulás helyszínére utaztak. A tüzetesebb vízminta-elemzések a várakozások szerint a hét vége felé készülnek el, de egyelőre nem találtak sem komolyabb vízszennyeződésre, sem akut mérgezésre utaló jelet az állatoknál.
Veszélyeztetett állatfaj
A kaszpi fóka egyébként a Kaszpi-tenger egyetlen endemikus – csak az elterjedési terület határain belül élő – tengeri emlősfaja, amely egyedülálló szerepet játszik a helyi ökoszisztémában. A kifejlett példányok hossza elérheti a 160 centimétert, testtömege pedig a 100 kilogrammot. A fóka főként hallal táplálkozik, így a táplálékpiramis csúcsán áll, és a felnőtt egyedeknek nincs is természetes ellenségük.
A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) 2008-ban veszélyeztetett állatfajnak nyilvánította. Dagesztán 2015-ben programot fogadott el e faj megőrzésére. 2020-ban pedig az oroszországi védett fajokat tartalmazó Vörös Könyvbe is bekerült kaszpi fóka.