Az egészségtudatos életmód népszerűsítésének, illetve a dohányzásellenes kampányoknak köszönhetően a világ számos országában csökken a dohányosok száma. Ha a jelenlegi tendencia folytatódik, bizonyos országok már 2030-ra teljesen füstmentessé válhatnak - írja az Inforádió .
Ausztrália lehet az első füstmentes ország
Erre a legnagyobb esély jelenleg Ausztráliában van, ahol hatvan évvel ezelőtt a lakosság hatvan százaléka dohányzott, ma már azonban csak a nyolcada gyújt rá rendszeresen, és minden negyedik ausztrál elmondhatja magáról, hogy sokévi cigizés után felhagyott a füstöléssel. A nyugat-ausztráliai Curtin Egyetem prognózisa szerint a nők körében 2029-ben, a férfiakéban pedig egy évvel később "hal ki" a dohányzás Ausztráliában. A cigarettázókat ott már gyakorlatilag mindenhonnan kiszorították, a termékeket tilos reklámozni, a csomagolást pedig egyenszínűre cserélték, és a terméket csupán elzárt szekrényekben lehet tartani az üzletekben.
A többi fejlett államban későbbre, a 2040-es évek második felére teszik a hagyományos dohányzás megszűnését. Az amerikai Citigroup elemzése szerint Nagy-Britanniából és az USA-ból 2050-re tűnhetnek el szinte teljesen a dohányosok . Ázsiában néhány évtizeddel későbbre várható az összlakossági leszokás.
Magyarországon még igen távolinak tűnik a lakosság teljes leszoktatása: a kormányzati törekvések ellenére a rendszeresen dohányzók száma némiképp nőtt is az utóbbi években. Minden harmadik magyar férfi, illetve minden negyedik magyar nő rendszeresen rágyújt. Ezzel párhuzamosan a dohányzással összefüggő halálozási arány is kétszerese az EU-s átlagnak.