A brit-svéd gyógyszeripari vállalat által kifejlesztett készítmény a harmadik bevezetett vakcina Romániában a Pfizer/BioNTech és a február 4-étől alkalmazott Moderna mellett. Az országban december 27-e óta már csaknem 687 ezer embert oltottak be koronavírus ellen, közülük 427 ezren a második dózist is megkapták. Románia 5,59 százalékkal jelenleg a negyedik helyen áll az Európai Unióban a lakosság átoltottsága tekintetében.
Kik kapják meg az oxfordi vakcinát?
Romániában gyakorlatilag most kezdődik a társadalom számára kiemelten fontos munkát végző, illetve fokozott fertőzésveszélynek kitett foglalkoztatási csoportok - a közigazgatásban, energiaszektorban, nemzetvédelemben, közszállításban, távközlésben, oktatásban, szállítmányozásban, élelmezésben, vízműveknél, hulladékgazdálkodásban, temetkezési vállalatoknál, és a sajtóban dolgozók - új típusú koronavírus elleni beoltása, ugyanis az AstraZenecát 55 év felettieknek nem adják be. Az oltóanyag beadatására máris mintegy 142 ezren foglaltak időpontot az ebből a célból újonnan megnyitott 180 újabb oltóközpontban.
Mi a helyzet Ukrajnában?
A fennálló nehézségek miatt késik az e hétre, Ukrajnába várt Pfizer-vakcinaszállítmány. Ezért nagy valószínűséggel az első COVID-19 elleni vakcinák a brit-svéd AstraZeneca vállalattól érkeznek meg majd az országba, jó eséllyel már ezen a héten - ismertette Viktor Ljasko országos tisztifőorvos, az egészségügyi miniszter helyettese. Ukrajnában egyébként első körben az egészségügyi alkalmazottakat fogják beoltani, közülük már mintegy 58 ezren iratkoztak fel.
Koronavírus: nem kell sokat várni a mutációk elleni oltásra. A részletekért olvassa el korábbi cikkünket!