Pánikroham vagy infarktus? Ez segít eldönteni

A pánikroham és a szívroham nem csak elnevezésében hasonlít, a kezdeti tünetek is megegyezőek lehetnek. Ám míg előbbi egy múló állapot, utóbbi szó szerint életveszélyes, ezért fontos, hogy minél hamarabb el tudjuk dönteni, melyikkel van dolgunk.

Szorító érzés a szegycsont mögött, mellkasi fájdalom, hevesen dobogó szív, légszomj és halálfélelem - ezek a klasszikus tünetek egyaránt jellemzően pánikroham és szívinfarktus esetén is. A laikusoknak épp ezért nagyon nehéz felmérni, hogy éppen mi okozza a panaszokat, pedig ha valóban szívinfarktusról van szó, minden perc számít. A Penn State Health egészségközpont szakértői éppen ezért összeállítottak egy rövid áttekintést, amely segítséget nyújthat ahhoz, hogy időben felismerjük, mikor kell mindenképp orvoshoz fordulnunk - számolt be róla a MedicineNet cikke .

A női szívroham tünetei gyakran eltérnek a klasszikus panaszoktól, ezért sokszor előfordul, hogy emiatt később fordulnak orvoshoz. Kattintson , és eláruljuk, az esetükben mire kell még figyelni!

Meddig tart?

Szívinfarktusról akkor beszélhetünk, amikor a koszorúerek annyira beszűkülnek (vagy akár teljesen elzáródnak), hogy nem tudnak elegendő oxigént szállítani a szívbe, ennek hatására a szívizom egy területen elhal. Mivel a megfelelő oxigénellátás külső beavatkozás nélkül nem tud helyreállni, a kellemetlen tünetek idővel sem enyhülnek, sőt egyre fokozódnak. A pánikroham ezzel szemben intenzíven indul, majd fokozatosan alábbhagy, jellemzően 20 perc után megszűnnek a panaszok.

pánikroham szívroham infarktus mellkas tünet
Számos apróság segíthet eldönteni, mikor kell segítséget hívnunk. Fotó: Getty Images

Mik a kockázati tényezők?

Bár a krízishelyzetben nehéz megőrizni a higgadtságunkat, próbáljuk végiggondolni, mennyire nagy a valószínűsége az esetünkben egy tényleges szívinfarktusnak. A szívroham elsősorban a 45 évesnél idősebb férfiak, valamint az 55 éves kor feletti nők körében támad, és számos rizikófaktor hajlamosíthat rá. Ilyen például a magas koleszterin- és trigliceridszint, a magas vérnyomás, az elhízás, a cukorbetegség és a metabolikus szindróma , de a családi öröklődéssel is számolnunk kell. "Ha egy fiatal, életerős ember panaszkodik hirtelen mellkasi szorításra, akinél a fent említett rizikófaktorok egyike sem áll fent, akkor nagyon kicsi az esély arra, hogy valóban szívrohamot él át" - mondja dr. Rajesh Dave, a Penn State Health egészségközpont kardiológusa. Ám ha a mellkasi fájdalom egy 50 év körüli férfinél jelentkezik, aki rendszeresen dohányzik és évek óta cukorbetegségben szenved, akkor jó eséllyel infarktus okozza a bajt, és sürgős orvosi ellátásra szorul.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mikor kezdődik?

Mind a pánikroham, mind a szívinfarktus fontos kockázati tényezője a stressz, ám nem mindegy, hogy mikor, milyen helyzetben kezdjük érezni a tüneteket. A szívroham jellemzően valamilyen fizikai aktivitás (sportolás, lépcsőzés) közben jelentkezik, amikor a szív nem tud elegendő oxigénhez jutni. Emellett az érintettek az infarktust megelőző napokban furcsa tüneteket tapasztalhatnak, amelyek a beszűkült artériákkal állnak összefüggésben, ilyen lehet például az indokolatlan fáradékonyság , az alvászavar, a mellkasi nyomásérzés vagy a gyomorrontáshoz hasonló fájdalom. A pánikroham ezzel szemben mindig nyugalmi állapotban támad, főleg akkor, amikor épp valamilyen rossz hírt kapunk és emiatt szorongunk.

Ezt kell tenni

A tünetek kezdetén mindenképp értesítsük egy rokonunkat, barátunkat, hogy tudjanak az állapotunkról, majd vonuljunk félre és helyezzük nyugalomba magunkat. Próbáljunk mélyeket lélegezni, hogy a pulzusunk lelassuljon - ha pár perc elteltével úgy érezzük, hogy a szorító érzés, a gyors szívverés és a légszomj alábbhagy, akkor valószínűleg csak egy pánikrohamot éltünk át. Ám ha 15-20 perc elteltével sem leszünk jobban, netán az ismert szimptómák mellett hideg verejtékezést , szédülést, köhögést és a karokba, a vállba vagy a hátba kisugárzó fájdalmat érzünk, azonnal hívjuk a mentőket! A kardiológus azt tanácsolja, ha nagyon bizonytalanok vagyunk abban, hogy mi lehet a rosszullét kiváltó oka, akkor is inkább tárcsázzuk a segélyhívót, a szakértő ugyanis a telefonon keresztül segíthet felmérni, mekkora a baj.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.