Az idei évben november 12-én, múlt vasárnap ünnepelték a dívali, azaz a fények ünnepe csúcspontját a hindu vallás követői, amely mindig az október-novemberi újhold napjára esik. Az ünnep során használt petárdák és egyéb pirotechnikai eszközök füstje olyan mértékű füsttel árasztotta el a levegőt, hogy hétfő reggelre két újabb indiai város került fel Új-Delhi mellett a svájci IQAir levegőminőségi technológiai vállalat által a legszennyezettebb levegőjű városokról vezetett lista első tíz pozíciójába – írja a Reuters hírügynökség.
Az IQAir levegőminőségi indexén Új-Delhi 420-as értékelést kapott. Ez azt jelenti, hogy az indiai főváros levegője a veszélyes kategóriába esik egészségügyi szempontból: belégzése még az egészséges szervezetet is megterheli, a krónikus betegekre nézve pedig kifejezetten veszélyes. Egyben ezzel Új-Delhi a világ legszennyezettebb levegőjű városa jelenleg. Emellett a lista negyedik helyére ugrott fel a kelet-indiai Kolkata 196-os mutatóval és a nyolcadik helyre a 13 millió fős népességű Mumbai 163-as mutatóval. Ez utóbbi városok levegőminősége elsősorban az asztmával, tüdő- és szívproblémákkal élők számára okoz kellemetlen panaszokat.
Új-Delhi felett vastag szmogréteg alakult ki vasárnap estére, és a helyi levegőminőség az IQAir értékelése szerint kevéssel éjfél után 680-as csúcsértéket ért el. Az indiai hatóságok évről évre tiltják ugyan a petárdák használatát a fővárosban, de a tiltást sokan figyelmen kívül hagyják az ünneplő tömegben. A légszennyezettség eleve minden évben nagyon sokat romlik Indiában a tél közeledtével, amikor a lehűlő levegőben csapdába esnek a járművekből, az iparból, az építkezések porából és a mezőgazdasági hulladék elégetéséből származó szennyezőanyagok.