Az utóbbi tíz évben 2,5 millióan fulladtak vízbe a világon - emlékeztetett pénteken a WHO. Hogy a veszélyre felhívják a figyelmet, július 25-ét - idén először - a vízbefúlás megelőzésének világnapjává nyilvánították.
A WHO sajtóközleménye szerint elsősorban a fiatal felnőtteket és a gyerekeket fenyegeti vízbe fulladásos halál, a 2,5 millió áldozat több mint fele 30 évnél fiatalabb volt. Ami a földrajzi megoszlást illeti, a szegényebb országokban és főként Ázsiában gyakoribb a vízbe fulladás. Az összes eset 60 százaléka Délkelet-Ázsiában és a Csendes-óceán nyugati részén történt.
Sokszor nehezen ismerjük fel, hogy valaki bajban van
A vízbefulladásos balesetek túlnyomó többsége a nyári időszakra esik, így ezekben a hónapokban különösen fontos felhívni a figyelmet a strandok veszélyeire. Szakemberek gyakran figyelmeztetnek: a vízbe fulladás viszonylag gyorsan és sokszor észrevétlenül történik, melyre egyáltalán nem jellemző az, amit a fulladáshoz önkéntelenül társítunk: nem jár csapkodással, segélykiáltásokkal.
Ezt az állapotot az avatatlan szemek gyakran nem tudják veszélyhelyzetként értelmezni, sokszor csak úgy látják, mintha valaki a vízben játszana. Ráadásul ezek a reakciók nagyon rövid ideig, mindössze 20-60 másodpercig tartanak az áldozat elsüllyedése előtt. Hogy milyen jelek utalhatnak a bajra, arról bővebben korábbi cikkünkben írtunk.