A rendelkezésre álló adatok alapján az Egészségügyi Világszervezet (WHO) arra jutott, hogy a kínai Sinopharm-vakcina a 60 év alatti, egészséges felnőtteknél hatékonyan előzi meg a koronavírus által okozott megbetegedést, ám az idősebb korosztályban, valamint a társbetegségekben szenvedőknél nincs elég bizonyíték a hatásosságára. Ahogy arról a Telex is beszámolt , az eredmények nem új keletűek, csupán a korábban publikált adatokat értékelték ki ismét, a világszervezet szerint azonban nincs elegendő adat ahhoz, hogy a 60 év felettiek körében tudományosan meg lehessen állapítani a vakcina hatásosságát . Fontos ugyanakkor hozzátenni, hogy ez nem jelenti biztosan azt, hogy az oltóanyag hatástalan, csupán további vizsgálatokra van szükség, hogy pontosabb képet kaphassanak a szakértők.
Itthon sem vizsgálták
A lap emlékeztetett rá, hogy a kínai Sinopharm-vakcinát alkalmazó országokban pozitív tapasztalatok születtek az oltóanyag hatásosságáról, a kínai állami vizsgálatok a teljes népességben 79, az Egyesült Arab Emírségekben 86 százalékos védelmet mértek a beoltottaknál. Magyarországon a vakcina úgy kapott engedélyt, hogy nem voltak nyilvánosan elérhetők a klinikai vizsgálatok harmadik fázisának független szakértők által is megvizsgált eredményei. A magyar hatóságok saját hatáskörben sem értékelték a vakcinát, és azt sem vizsgálták, hogy mely korosztályoknak adható, így az eddig leszállított 2,1 millió adag Sinopharm -vakcina 93 százalékát itthon a 60 év felettiek kapták.
A WHO állásfoglalását Müller Cecília országos tiszti főorvos úgy kommentálta, hogy a szervezet egyelőre csak a szakirodalom adatait foglalta össze, a vakcinával kapcsolatos végleges döntés és ajánlás viszont csak hétvégére várható. Ha pedig a WHO felveszi az elismert oltóanyagok listájára a Sinopharm készítményét, akkor ez lesz az első olyan keleti vakcina , amelynek nemzetközileg támogatják az alkalmazását - jegyezte meg.
Ahogy minden védőoltást követően, úgy a koronavírus-vakcina beadása után is érzékelhetünk bizonyos mellékhatásokat. A norvég kutatók megállapították, hogy ezek a tünetek gyakrabban fordulnak elő a nőknél, mint a férfiak körében. Ide kattintva bővebben is olvashat erről a témáról.