Sinopharm-vakcina: egy veszélyes mutáció ellen is védhet

A kínai Sinopharm-vakcina 65 százalékban védettséget nyújt a koronavírus dél-afrikai variánsa ellen is - ismertette Boldogkői Zsolt molekuláris biológus egy tévéinterjúban.

Kinek nem ajánlott a Sinopharm-vakcina? Kattintson , és kiderül!

A The Lancet című orvosi folyóiratban jelent meg nemrégiben egy friss, még felülvizsgálatra váró kutatás , amely szerint a kínai Sinopharm-vakcina képes védelmet nyújtani az új típusú koronavírus fertőzőbb, dél-afrikai variánsával szemben is. Ennek kapcsán nyilatkozott a Hír TV-nek Boldogkői Zsolt molekuláris biológus, a Szegedi Tudományegyetem tanszékvezető egyetemi tanára. Mint elmondta, a tanulmány adatai azt mutatták, hogy a Sinopharm-vakcina 65 százalékban nyújt védettséget a fertőzőbb vírusvariáns ellen, azt azonban fontos hozzátenni, hogy a kutatás alacsony résztvevőszám mellett zajlott, összesen 12 páciensen vizsgálták az oltóanyag hatásosságát.

koronavírus COVID-19 vakcina Sinopharm kínai oltóanyag
A kínai Sinopharm koronavírus elleni vakcinák Imre Anikó háziorvos szolnoki rendelőjében. Fotó: MTI/Mészáros János

Az elmúlt napokban a kínai vakcina hatékonyságáról szóló ellentmondásos hírekre reagálva a szakértő leszögezte, hogy a Sinopharm oltóanyaga a súlyos megbetegedés és a halálos kimenetelű fertőzés ellen 100 százalékban hatásos. Boldogkői Zsolt szerint a kétségeket úgy lehetne eloszlatni, ha Szerbiához hasonlóan itthon is felmérnék a beoltottak szervezetében kialakuló immunitást a vakcinázás után.

Mint ismertette, a szomszédos országban a Sinopharm-vakcinával beoltottak esetében jó eredmények születtek, a 65 év alattiak 90 százalékánál a védőoltás hatására beindult az antitest-képződés, a 65 év feletti korosztályban azonban alacsonyabb volt a vakcina utáni antitestválasz . A szakértő kiemelte, az, hogy kinek lehet szüksége a jövőben egy harmadik, ismétlő oltásra a kínai vakcinából, nagyban függ az egészségi állapotunktól is, melynek terén Magyarország nem áll túl jól, hiszen élen járunk például az elhízásban, a magasvérnyomás-betegségben és a COPD-ben is.

Tovább csökkent a koronavírus-fertőzöttek átlagéletkora itthon - a témáról részletesebben ide kattintva olvashat erről szóló cikkünkben.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.