Egy évig még halasszák el a gyermekvállalást - erre kérte Harsa Atapattu, a kormányzati alkalmazottként dolgozó szülész-nőgyógyász a Srí Lanka-i családokat. Mint azt Atapattu hangsúlyozta, mindaddig így legyen ez, amíg az egészségügyi hatóságok jobban megismerik a COVID-19 hatásait, és jobb vakcinára tesznek szert. A kérés bejelentésére egyébként az után került sor, hogy az országban negyvenre nőtt az új típusú koronavírus okozta COVID-19 betegségben elhunyt várandós nők száma az elmúlt négy hónapban.
Elővigyázatossági javaslat, nem kormánydöntés
Korábban Srí Lanka illetékes egészségügyi hatóságai azt javasolták, hogy csak a 35 év feletti terhes nők oltassák be magukat a koronavírus ellen. Később ezt az oltási javaslatot kiterjesztették minden nőre, akinek a terhessége meghaladta a tizenkét hetet. Most valamennyi várandós nő számára javasolják az oltást. "A delta variáns terjedésével viszont a teherbeesés késleltetését tanácsoljuk" - mondta Atapattu. Hemantha Herath, az egészségügyi minisztérium szóvivője, tisztifőorvos ugyanakkor leszögezte: ez egyelőre csak elővigyázatossági javaslat, de még nem kormánydöntés.
Az elmúlt négy hónapban több mint 5500 várandós nőt fertőzött meg a SARS-CoV-2 nevű vírus Srí Lankán. Simatramali de Silva, a kormány egészségnépszerűsítő hivatalának igazgatója szerint 70 százalékuk teljesen be volt oltva. Többségük komplikációk nélkül szült, egyikük - egy 27 éves kismama - csütörtökön hármas ikreknek adott életet a fővárosban.
Szigorításra lenne szükség
A fertőzöttek száma nő Srí Lankán, csütörtökön az új halálesetek száma 175 volt. A járvány kezdete óta 10 867 ember halt meg a koronavírus okozta COVID-19-betegségben az egykori Ceylonon, a fertőzöttek száma 475 ezer. A 21 millió lakosú szigetországban augusztus 20. óta nem túl szigorú karantén van érvényben, amelyet a kormány szeptember közepén készül feloldani. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Srí Lankán dolgozó szakértői szerint ezzel szemben szigorításra lenne szükség.
Futótűzként terjedt az amerikai közösségi médiában a hír, miszerint az emberek az alapvetően az állatgyógyászatban használatos, ivermectin hatóanyagú lóféregtelenítőt szedik a koronavírus-fertőzés megelőzése vagy kezelése érdekében. Egy orvos a napokban a túladagolás veszélyeire figyelmeztetett.