Stroke során az agyban található apró erek elzáródhatnak vagy elrepedhetnek, így egyszerűen nem jut elegendő oxigén és tápanyag a sejtekhez. Ez pedig az agysejtek elhalásával, roncsolódásával jár együtt. Minél tovább tart ez az állapot, annál több sejt pusztul el, és annál nehezebb az agyvérzés utáni regeneráció (ha egyáltalán lehetséges). Éppen ezért a minél hamarabbi ellátás létfontosságú.
Dr. Atte Meretoia ausztrál szakember, egy új kutatás vezető szerzője szerint nagyon fontos, hogy minél gyorsabban ellássák a stroke-os betegeket . Azt is sikerült bizonyítaniuk, hogy a fiatalabb korosztályba tartozóknál ez a gyorsaság még több előnnyel járhat.
"A vérrögképződést gátló gyógyszerek alkalmazása nemtől, rassztól függetlenül működik. Az esemény bekövetkezte után 4 és fél órával be kell adni ezt a betegnek, de minél hamarabb kapja meg, annál kevésbé sérül az agy" - mondta dr. Meretoia.
A most megjelent kutatáshoz 2258 stroke-os beteg adatait elemezték, és úgy találták, a gyors vagy lassú reagálás előnyeit, illetve hátrányait számszerűsíteni is lehet: minden 15 percnyi késlekedés megrövidítette az életet 1 hónappal; ha viszont 1 perccel is előbb jutott gyógyszerhez a beteg, az 1,8 nappal több egészségben eltöltött életet jelentett.
A leggyorsabban (átlagosan 20 perc alatt) Helsinkiben és Melbourne-ban jutnak gyógyszerhez a stroke-on átesett páciensek, míg a legtöbb amerikai és európai egészségügyi intézményben átlagosan 80 perc alatt látják el a beteget.
"Ha valaki a stroke tüneteit észleli magán vagy valaki máson, egyetlen percet sem szabad elpazarolni a várakozással" - mondta dr. Meretoia. "Nem szabad arra várni, hogy majd elmúlik. Azonnal mentőt kell hívni."
A kutatás eredményeiről a című szaklapban számoltak be.