Hat-nyolc hetet is várniuk kell a fővárosban és Pest megyében azoknak a betegeknek, akiket sugárkezeléssel gyógyítanának - hívta fel a figyelmet az RTL Klub Híradója . Dr. Poller Imre onkológus, egészségügyi szakember a televíziónak azt mondta: Magyarországon negyven sugárkezelésre használt gép működik, a legnagyobb hiány pedig Budapesten van a készülékekből.
A szakértő szerint az ország többi részében van elég gép, és szinte várakozás nélkül meg is kapják a kezeléseket a betegek. A Közép-magyarországi régióban viszont annyira rossz a helyzet szerinte, hogy az orvosok kénytelenek más kezelést választani. "Ebben a régióban már évek óta 6-8 hét átfutási ideje van a sugárterápiás előjegyzéseknek. Magyarul a sugaras kezelés elvileg szóba jön, gyakorlatilag viszont megszervezhetetlen, ezért más terápiákat kell alkalmazni" - magyarázta Dr. Poller. Sokszor olyan betegségek esetén is helyettesíteni kell a sugárkezelést, ahol a nemzetközi gyakorlat szerint ez lenne az első számú kezelési mód: például fej-nyaki, prosztata-, tüdő- és melldaganatoknál. További részleteket az RTL Klub Híradójában talál!
Kevés a CT és az MR is
A hazai kórházak több rendkívül fontos eszköznek is híján vannak, nincs elég például a daganatok diagnosztizálásához elengedhetetlen CT- és MR-készülékekből sem. Az OECD-országokban (melyeknek a legfejlettebb országok mellett például Mexikó és Chile is tagja) egymillió lakosra átlagosan 13 MR-készülék jut, Magyarországon ennek kevesebb mint a fele kell, hogy kiszolgálja a betegeket. Itthon összesen hatvanöt MR-készülék üzemel, és mivel az orvoslás fejlődésével a diagnosztikai igény is folyamatosan nő, ez egyre kevesebb beteg gyógyulásához járul hozzá.